tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Rozporządzenie Trumpa blokuje migrantom dostęp przez granicę z Meksykiem

Rozporządzenie Trumpa blokuje migrantom dostęp przez granicę z Meksykiem
Foto: The Washington Post/Getty Images Trump chce wycofać "prawo ziemi". Materiał "Polska i Świat" z dn. 02.11.2018

Prezydent USA Donald Trump wydał w piątek rozporządzenie, które na 90 dni uniemożliwia migrantom przekroczenie południowej granicy USA, aby ubiegać się o azyl. Jak pisze Reuters, zawieszono de facto prawo uchodźców do szukania azylu w Stanach Zjednoczonych.

Jak poinformował przedstawiciel amerykańskiej administracji, zarządzenie to nie dotyczy dzieci, które bez opieki dorosłych usiłują dostać się do USA.

Donald Trump nazwał karawanę migrantów z krajów Ameryki Środkowej, która przez Meksyk ma zamiar dotrzeć do USA, "inwazją". W ubiegłym tygodniu zapowiedział, że USA mogą wysłać 15 tys. żołnierzy na granicę, aby tę karawanę powstrzymać. To więcej niż liczy amerykański kontyngent w Afganistanie.

Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) wydał wkrótce po wystąpieniu Trumpa oświadczenie, w którym zaznaczył, że Stany Zjednoczone muszą zapewnić ludziom uciekającym przed prześladowaniami czy przemocą ochronę, jaka zgodnie z prawem przysługuje uchodźcom.

Zapowiedź zmiany "prawa ziemi"

Prezydent zapowiedział też w piątek, że wkrótce podejmie stosowne kroki w celu odwołania tzw. prawa ziemi, na mocy którego dzieciom urodzonym w Stanach Zjednoczonych automatycznie przysługuje amerykańskie obywatelstwo. Dodał, że sprawa ta zapewne trafi ostatecznie do Sądu Najwyższego.

Trump po raz pierwszy powiedział, że zamierza za pomocą rozporządzenia wykonawczego zmienić tę zasadę 30 października. Został wówczas skrytykowany za ten pomysł nawet przez prominentnych republikanów, w tym szefa republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów Paula Ryana. Jak podkreśla większość prawników, zgodnie z prawem zmiana tej zasady wymagałaby poprawki do konstytucji, co jest trudne do przeforsowania.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje