tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Trójkąt królewiecki o Syrii

Ministrowie spraw zagranicznych Polski - Radosław Sikorski, Niemiec - Guido Westerwelle i Rosji - Siergiej Ławrow spotkali się w Berlinie w ramach tzw. trójkąta królewieckiego. Jak relacjonował Westerwelle, dużo czasu na spotkaniu poświęcono sprawie Syrii.

Szefowie dyplomacji rozmawiali, zanim jeszcze Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła w środę deklarację apelującą do sił rządowych i opozycyjnych w Syrii o natychmiastowe wstrzymanie przemocy i popierającą misję specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana.

- Rosja jest zadowolona z rozwoju sytuacji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i z konsensusu w sprawie poparcia dla starań (specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej) Kofiego Annana - powiedział Ławrow na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów.

Najważniejszą sprawą jest według niego to, iż w projekcie deklaracji Rady Bezpieczeństwa ONZ nie było mowy o ultimatum i nie ma również "tez, które usiłowałyby określić, kto jest w większym stopniu winien".

Najpilniejszym obecnie zadaniem - podkreślił - jest zakończenie przemocy i zapewnienie ludności cywilnej dostępu do pomocy humanitarnej, a także stworzenie warunków do rozpoczęcia dialogu politycznego pomiędzy rządem a wszystkimi siłami opozycji syryjskiej.

Rosja poprze projekt ONZ?

Rosja jest zadowolona z rozwoju sytuacji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i z konsensusu w sprawie poparcia dla starań (specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej) Kofiego Annana

Minister Spraw Zagrnaicznych Rosji, Siergiej Ławrow

Niemiecki minister z zadowoleniem przyjął rosyjską deklarację i powiedział, że będzie to "wyraźny sygnał" dla syryjskiego reżimu, że "nie da się bezwarunkowo korzystać z pomocy Rosji".

Już we wtorek Ławrow sygnalizował, że Moskwa jest gotowa poprzeć projekt deklaracji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie misji Kofiego Annana w Syrii, jeśli dokument nie będzie miał formy ultimatum. Źródła w Nowym Jorku informowały w środę, że tekst deklaracji zaaprobowały też Chiny.

Moskwa i Pekin dotychczas dwukrotnie zablokowały inicjatywy na forum RB ONZ, argumentując, że projekty rezolucji były niewyważone, bo winę za przemoc w Syrii przypisywały jedynie reżimowi.

Sikorski i Ławrow o współpracy polsko-rosyjskiej

Podczas spotkania ministrowie spraw zagranicznych rozmawiali także o podpisanej niedawno umowie o małym ruchu wizowym między Polską a obwodem kaliningradzkim oraz sposobach zintegrowania Kaliningradu z jego sąsiedztwem.

Ustalono, że współpraca z tym obwodem miałaby dotyczyć pięciu dziedzin, w tym edukacji i wymiany młodzieży, komunikacji i logistyki, energetyki oraz gospodarki i współpracy regionalnej - powiedział niemiecki minister.

Z kolei Sikorski podkreślił, że wdrożenie tej umowy może stać się dobrym precedensem dla wprowadzenia w przyszłości ruchu bezwizowego między UE a Rosją.

Na konferencji prasowej po rozmowach polski minister odniósł się także do sytuacji na Białorusi, apelując do władz tego kraju o zaprzestanie represji wobec przeciwników reżimu prezydenta Alaksandra Łukaszenki.

- Mamy nadzieję, że więźniowie polityczni zostaną wypuszczeni. Jeśli nie, UE będzie zmuszona wdrożyć kolejne sankcje - oświadczył.

Rozmowy w Berlinie prowadzono podczas drugiego spotkania trójkąta kaliningradzkiego. Pierwsze miało miejsce w maju ubiegłego roku w Kaliningradzie. Uczestnicy spotkania zobowiązali się do pogłębiania współpracy między krajami, zwłaszcza w regionie rosyjskiej eksklawy.

ab//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje