Timmermans porozmawia telefonicznie z Szydło o postępach ws. TK

[object Object]
W ubiegłym tygodniu Frans Timmermans przyjechał z wizytą do Warszawytvn24
wideo 2/35

We wtorek wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans i premier Beata Szydło mają rozmawiać telefonicznie o postępach ws. kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego - dowiedział się korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski. W środę sprawa Polski ma zostać po raz kolejny poruszona na kolegium komisarzy.

- Timmermans (Frans, wiceprzewodniczący KE - red.) będzie rozmawiał telefonicznie z Szydło, by ustalić, jak wygląda sytuacja po jego wizycie i jakie działania zostały podjęte - wyjaśnia reporter TVN24 Maciej Sokołowski.

To kolejna odsłona rozmów toczonych pomiędzy rządem Polski a Komisją Europejską. W ubiegłym tygodniu Timmermans osobiście przyleciał do Warszawy, gdzie spotkał się m.in. z premier Szydło. Zadeklarował, że jeśli polskie władze szybko przedstawią rozwiązanie ws. TK, to Komisja Europejska nie będzie przyjmować opinii na temat praworządności w Polsce.

Wtorkowa rozmowa telefoniczna z Szydło odbędzie się na dzień przed cotygodniowym kolegium komisarzy Komisji Europejskiej. W ubiegłym tygodniu Timmermans opowiedział komisarzom jedynie o swojej wizycie w Warszawie.

Już wówczas kolegium KE zapowiedziało, że zajmie się sprawą Polski na posiedzeniu 1 czerwca.

KE przyjmie opinię o Polsce?

Portal zajmujący się tematyką unijną EUobserver pisze w poniedziałek, że w środę kolegium najprawdopodobniej przyjmie opinię na temat praworządności w Polsce. Nie wiadomo jednak, czy treść opinii zostanie upubliczniona.

W ubiegłym tygodniu KE zawiesiła publikację opinii, która według przecieków, jest dla Polski mocno krytyczna.

Spór o Trybunał

W połowie maja KE określiła w trzech punktach swoje zastrzeżenia dotyczące sytuacji w Polsce. Po pierwsze chodzi o mianowanie sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wykonywania wyroków TK w tej sprawie z 3 i 9 grudnia 2015 r. Po drugie dotyczą one nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r., w tym poszanowania wyroku z 9 marca br. w sprawie konstytucyjności tej ustawy oraz innych wyroków, wydanych po tym dniu.

Wreszcie KE ma zastrzeżenia co do skuteczności procesu stwierdzania zgodności z konstytucją nowych aktów prawnych przyjętych i wprowadzonych w życie w 2016 r., w tym nowej ustawy medialnej.

Autor: pk/kk / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: P.Tracz/KPRM

Raporty: