tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Rosja kontra NATO

Media: Londyn przygotowuje propozycję unijnych sankcji wobec GRU

zobacz więcej wideo »
Media: Londyn przygotowuje propozycję unijnych sankcji wobec GRU
Foto: EPA/YURI KOCHETKOV/PAP | Video: Andrzej Zaucha / Fakty o Świecie TVN24 BiS W otrucie Skripala przez GRU wierzy tylko 3 procent Rosjan (Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS z 25 października)

Brytyjski rząd pracuje nad propozycją nowych sankcji Unii Europejskiej wobec przedstawicieli rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, odpowiedzialnego za marcową próbę zabójstwa byłego szpiega Siergieja Skripala - poinformował dziennik "The Times".

Nowa lista zawiera m.in. zakazy wjazdu do Unii Europejskiej oraz zamrożenie majątku osób podejrzewanych o umożliwienie użycia broni chemicznej, w tym sześciu osób oskarżanych o odegranie roli w ataku na Skripala, w którym użyto środka paraliżująco-drgawkowego nowiczok.

Dokument, który zdaniem gazety będzie opublikowany w przyszłym miesiącu, po raz pierwszy oficjalnie potwierdzi także tożsamość mężczyzn odpowiedzialnych za operację przeciwko Skripalowi. Obaj wcześniej zostali zidentyfikowani przez dziennikarzy śledczych serwisu Bellingcat jako Anatolij Czepiga i Aleksander Miszkin.

"Times" podkreślił, że władze w Londynie liczą w szczególności na poparcie rządów Francji i Niemiec. Proponowane sankcje były także omawiane podczas ubiegłotygodniowego spotkania szefa brytyjskiej dyplomacji Jeremy'ego Hunta z jego odpowiednikami z państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym polskim ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.

Dziennik zaznaczył, że o ile większość sojuszników Wielkiej Brytanii wsparła rząd w Londynie w reakcji na atak w Salisbury i podjęła zbiorową decyzję o wydaleniu ponad 150 rosyjskich dyplomatów, to niektóre kraje, np. Austria, nie zdecydowały się na taki krok.

Jak przypomniano, w ciągu ostatniego roku austriacki kanclerz Sebastian Kurz aż czterokrotnie spotkał się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, a minister spraw zagranicznych w rządzie Kurza Karin Kneissl zaprosiła nawet Putina na swój ślub w sierpniu.

Realistyczny scenariusz

Poseł Partii Konserwatywnej i członek komisji spraw zagranicznych w Izbie Gmin Bob Seely podkreślił w rozmowie z "Timesem", że nowe sankcje powinny objąć nawet najbardziej wpływowe osoby powiązane z GRU. Zaznaczył, że środki te muszą być "skuteczne i wiarygodne".

- Absolutnym minimum jest stworzenie systemu, który obejmuje wojskowy i polityczny łańcuch decyzyjny osób odpowiedzialnych (za ten atak), włącznie z tymi na wyższych stanowiskach. (...) Nikt nie mówi realistycznie o postawieniu w stan oskarżenia głów państwa, ale jeśli nie obejmiemy (sankcjami) wysokich rangą oficerów wojskowych i tych, którzy politycznie pozwalają im podejmować takie decyzje, to system nie będzie wiarygodny - ostrzegł.

Marcowa próba zabójstwa Skripala wywołała największy kryzys w relacjach Wielkiej Brytanii z Rosją od zakończenia zimnej wojny.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Rosja kontra NATO

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje