tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Premier May wykluczyła przedterminowe wybory

Premier May wykluczyła przedterminowe wybory
Foto: PAP/EPA/STRINGER Premier Theresa May mówi o twardym Brexicie ("Polska i Świat" z dn. 21.09.2018)

Brytyjska premier Theresa May wykluczyła ogłoszenie w najbliższych miesiącach przedterminowych wyborów parlamentarnych, podkreślając, że "nie byłoby to w interesie narodowym" Wielkiej Brytanii. To odpowiedź na weekendowe spekulacje medialne w tej sprawie.

W rozmowie z dziennikarzami towarzyszącymi jej w podróży do Nowego Jorku na posiedzenie ONZ, szefowa rządu tłumaczyła, że zamiast tego "pracuje nad wypracowaniem dobrego porozumienia z Unią Europejską, które będzie w interesie narodowym".

Zgodnie z cyklem wyborczym, następne wybory parlamentarne powinny się odbyć dopiero w 2022 roku.

W weekend "Sunday Times" ujawnił, że po ubiegłotygodniowym odrzuceniu przez unijnych liderów rządowej propozycji dotyczącej przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską - tzw. planu z Chequers - najbliżsi doradcy May zastanawiali się nad scenariuszem skrócenia kadencji Izby Gmin w nadziei na uzyskanie większego poparcia przed kluczowymi miesiącami negocjacji ze Wspólnotą ws. brexitu.

"Posłowie Izby Gmin powinni pamiętać, że realizują wolę Brytyjczyków"

Premier May odniosła się we wtorek także do zapowiedzi liderów opozycyjnej Partii Pracy, że jeśli wypracowane przez nią porozumienie z Unią Europejską nie spełni ich oczekiwań, to są gotowi zagłosować za jego odrzuceniem w parlamencie, licząc na upadek rządu Partii Konserwatywnej i zmianę władzy.

Szefowa rządu zastrzegła, że "posłowie Izby Gmin powinni pamiętać, że realizują wolę Brytyjczyków" wyrażoną w referendum z czerwca 2016 roku.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Zgodnie z negocjowanym porozumieniem z Unią Europejską o okresie przejściowym dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wielka Brytania ma nowego premiera

Brytyjczycy wybrali Brexit

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje