Telefon do premiera. Prezydentowi nie podoba się, że Słowacja się wyłamała


Prezydent Słowacji Andrej Kiska skrytykował we wtorek słowackie ministerstwo spraw zagranicznych, że nie wydaliło wzorem innych państw Unii Europejskiej rosyjskich dyplomatów w reakcji na próbę otrucia w Wielkiej Brytanii byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki. Oprócz Słowacji tylko osiem krajów Unii Europejsiej nie zdecydowało się na taki krok.

Jak poinformował prezydencki rzecznik Roman Krpelan, na spotkaniu z wiceministrem spraw zagranicznych Lukaszem Parizkiem Kiska wyraził niezadowolenie z dotychczasowego postępowania resortu w sprawie ataku na Skripala.

- Kiska zatelefonował do premiera Petera Pellegriniego i oświadczył, że oczekuje zasadniczego i jasnego stanowiska Słowacji wobec postulatu okazania solidarności jednemu z naszych ważnych partnerów - powiedział Krpelan.

Pellegrini jeszcze w poniedziałek zadeklarował, że Słowacja będzie się w tej kwestii zachowywać odpowiedzialnie, ale nie zamierza poddawać się naciskom, czy też czynić zbędnych teatralnych gestów.

Prezydent i premier w czasie powierzenia misji tworzenia rząduvlada.gov.sk

Fico zabiera głos

Głos w tej sprawie zabrał zdymisjonowany premier i lider partii Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD) Robert Fico. Stanął po stronie premiera i oświadczył, że trzeba mieć zdrowy rozum, jeśli chodzi o stosunki z Federacją Rosyjską.

- Bądźmy w tej sprawie suwerenni. Jeśli przedstawi się nam jasne dowody (winy Rosji), to będziemy mogli się do tego ustosunkować. Odmawiamy niszczenia przyjacielskich stosunków z Federacją Rosyjską tylko dlatego, że życzy sobie tego ktoś inny. Nie jesteśmy sługami - powiedział Fico dziennikarzom.

Reakcja UE na atak chemiczny w Wielkiej Brytaniitvn24.pl

Dziewięć państw UE wyłamało się

19 państw Unii Europejskiej (razem z Wielką Brytanią) - zgodne ze stanem na wtorkowy wieczór - zdecydowało o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. W sumie uczyniło tak 27 państw świata, między innymi Ukraina, Kanada, USA, co oznacza, że kraje te opuści ponad 140 Rosjan.

Swoje działania podjęły także NATO oraz Unia Europejska.

To reakcja na otrucie byłego rosyjskiego pułkownika. Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia 4 marca trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność w Salisbury w Wielkiej Brytanii.

W toku śledztwa, prowadzonego z udziałem między innymi policyjnych sił antyterrorystycznych i wojskowych ekspertów do spraw broni chemicznej, odkryto, że do próby otrucia Skripala i jego córki wykorzystano produkowaną w Rosji broń chemiczną typu Nowiczok.

Autor: pk/adso / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: prezident.sk

Tagi:
Raporty: