Tajne testy atomowe USA. Ujawniono kilkadziesiąt unikalnych nagrań

[object Object]
Próba atomowa "Nutmeg" z 21 maja 1958 rokullnl.gov
wideo 2/4

Naukowcy z Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) odtajnili 62 nigdy dotąd niepublikowane nagrania próbnych eksplozji nuklearnych. Badacze zajmują się ich ponowną analizą, ponieważ okazało się, że dawne, ręczne wyliczenia dotyczące testów są błędne. Nawet w 20-30 procentach.

Zamieszczone 14 grudnia w internecie nagrania są drugą partią ujawnioną w tym roku przez LLNL. Naukowcy planują ujawniać kolejne, gdy tylko nagrania zostaną sprawdzone i zaakceptowane do opublikowania.

10 tysięcy nagrań, 210 eksplozji

Grupa badaczy pod kierownictwem fizyka nuklearnego Gregga Spriggsa zajmuje się odszukiwaniem, sprawdzaniem i analizą w sumie około 10 tysięcy nagrań z 210 próbnych eksplozji nuklearnych przeprowadzonych przez USA w ziemskiej atmosferze w latach 1945-1962.

Celem ich pracy jest zachowanie nagrań na przyszłość, ponieważ pojawiło się zagrożenie, że zostaną stracone z powodu psucia się nośników, na których są przechowywane. Przy okazji naukowcy analizują ponownie informacje dotyczące uwiecznionych eksplozji. Jak się okazało, dawne, ręczne wyliczenia danych zebranych z nagrań testów odbiegały od rzeczywistości w niektórych przypadkach nawet o 20-30 procent.

- Otrzymywaliśmy wiele próśb o te nagrania i ludzie mają prawo je zobaczyć - tłumaczył Spriggs. Jak dodawał, w ten sposób naukowcy nie tylko "pozwalają przetrwać historii", ale też - dzięki nowym wyliczeniom - zdobywają "znacznie precyzyjniejsze wnioski".

Próba atomowa "Turk" z 7 marca 1955 roku
Próba atomowa "Turk" z 7 marca 1955 rokullnl.gov

Ćwierć wieku bez prób

Odtajnione materiały o tyle są cenne, że każda z próbnych eksplozji filmowana była wieloma różnymi kamerami i pod różnymi kątami, aby potem można było prowadzić szczegółową analizę ich przebiegu i zebranie bezcennych danych.

- Minęło 25 lat od ostatniej [amerykańskiej - przyp. red.] próbnej eksplozji nuklearnej i symulacje komputerowe stały się naszym wirtualnym poligonem. Ale te symulacje są tylko tak dobre, jak dane, na których się opierają - wyjaśniał fizyk kierujący grupą badaczy analizujących archiwalne nagrania. Jego zdaniem dzięki nim arsenał atomowy może pozostać bezpieczny, ponieważ nie trzeba powtarzać już raz przeprowadzonych testów.

- Nasz arsenał atomowy skutecznie odstraszał przez ostatnie przeszło 70 lat. Mam nadzieję, że ten projekt pomoże upewnić się, iż pozostanie on zdolny do użycia w przyszłości - zaznaczył Spriggs.

Próba atomowa "Harlem" z 12 czerwca 1962 roku
Próba atomowa "Harlem" z 12 czerwca 1962 rokullnl.gov
Próba atomowa "Bighorn" z 27 czerwca 1962 roku
Próba atomowa "Bighorn" z 27 czerwca 1962 rokullnl.gov

Autor: mm//now / Źródło: llnl.gov

Źródło zdjęcia głównego: llnl.gov