Szympans też człowiek? Z własnym prawnikiem i "dużymi szansami w sądzie"

Szympansy przed sądem
Szympansy przed sądem
tvn24
Szympansy i ludzie mają wspólnych aż 98 proc. genów tvn24

Dzięki decyzji nowojorskiego sądu szympansy Herkules i Leo otrzymały prawa, które dotychczas zarezerwowane były tylko dla ludzi. Prawnicy walczą o ich uwolnienie z ośrodka, w którym poddawane były testom, a teraz - zdaniem obrońców praw zwierząt - są przetrzymywane bezpodstawnie. Czy sądy powinny szykować się na kolejne "małpie batalie"? Materiał programu "Polska i Świat".

Potrafią kochać na zabój, a swoim potomstwem opiekują się z czułością i oddaniem. Oprócz tego mają sprawnie funkcjonujące struktury społeczne, własny sposób komunikowania się i są piekielnie inteligentne. To m.in. te cechy szympansów sprawiają, że ci, którzy mieli okazję spędzić z nimi więcej czasu zastanawiają się, czy aby nie są bardziej ludzkie niż ludzie.

Organizacja The NonHuman Rights Project walczyła już w przeszłości o to, by szympansy zostały uznane za podmioty prawne. Najgłośniejsza była sprawa Tommy'ego, która jednak nie zakończyła się sukcesem.

Losy Herkulesa i Leo mogą potoczyć się jednak inaczej. Sędzia Barbara Joffe zadecydowała o rozpoczęciu postępowania, w czasie którego prawnicy szympansów będą się starali udowodnić, że przetrzymywanie małp to takie samo naruszenie praw jak więzienie kogoś bez prawomocnego wyroku.

Reprezentujący Herkulesa i Leo prawnicy podkreślają, że jest to ogromny sukces, bowiem takie postępowanie przysługuje jedynie osobom prawnym. The Nonhuman Rights Project chce, by zwierzęta trafiły do schroniska Save The Chimps na Florydzie, gdzie - jak przekonują - ich warunki byłyby o niebo lepsze.

Szympans też człowiek?

Spór o szympansy będzie się jeszcze z pewnością toczył przez wiele lat. Adwokat Jacek Kondracki nie uważa jednak, że stoją na przegranej pozycji.

- Myślę, że szympans jest z dużymi szansami, albowiem zapewne w prawie amerykańskim, tak jak i w polskim, człowiek z chwilą urodzenia nabywa osobowość prawną. Mając na uwadze, że człowiek pochodzi od małpy, nic prostszego, znając innowacyjność Amerykanów, uznać, że i on ma osobowość prawną - wyjaśnia.

W grudniu 2014 r. przełomową decyzję wydał sąd w Argentynie, który zadecydował, że orangutan Sandra jako "osoba niebędąca człowiekiem" nie może być bezprawnie pozbawiana wolności i przetrzymywana w zoo.

Autor: kg/ja / Źródło: tvn24