Ukradł królewskie klejnoty, uciekł rowerem. Zuchwały złodziej usłyszał wyrok


Na 4,5 roku więzienia skazał w piątek Sąd Okręgowy w Eskilstunie 22-letniego mężczyznę za zuchwałą kradzież klejnotów królewskich z katedry w Straengnaes, 90 kilometrów na wschód od Sztokholmu.

Do przestępstwa doszło 31 lipca 2018 roku.

Sąd stwierdził w uzasadnieniu wyroku, że "ponad wszelką wątpliwość oskarżony dokonał kradzieży klejnotów królewskich wraz z jedną lub kilkoma osobami". Na cennych przedmiotach znaleziono ślady jego DNA.

Ukradł klejnoty, uciekł rowerem

Prokurator domagał się dla mężczyzny sześciu lat więzienia.

Według sądu okolicznością łagodzącą był sposób przeprowadzenia kradzieży i brak wystarczającego zabezpieczenia w katedrze w Straengnaes.

Jak wykazano, mężczyzna dokonał przestępstwa w ciągu dnia, bez specjalnych przygotowań. Złodziej zwykłym młotkiem rozbił szklaną gablotę, a klejnoty schował do torby i uciekł rowerem w stronę jeziora Melar. Tam przesiadł się do motorówki.

Skarb w pojemniku na śmieci

Początkowo oskarżony 22-latek utrzymywał, że jest niewinny. Potem, gdy na początku lutego bieżącego roku przypadkowo odnaleziono klejnoty, przyznał się.

Wycenione na 65 mln koron (6,25 mln euro) insygnia królewskie: korony, berła oraz jabłka należące do króla Karola IX Wazy (1604-1616) oraz królowej Krystyny Wazówny (1632-1654) zostały znalezione w miejscowości Akersberga pod Sztokholmu. Część z nich jest uszkodzona.

Klejnoty królewskie ukryte były w pojemniku na śmieci, na którym ktoś napisał sprayem "bomba" i umieścił go na dachu samochodu. Nietypowego odkrycia dokonał pilnujący parkingu nocny stróż.

Kradzież w katedrze

W związku z kradzieżą aresztowano także dwóch innych młodych mężczyzn, znajomych skazanego. Ich proces spodziewany jest w późniejszym terminie. Poszukiwany jest świadek - wędkarz, który pomógł uciekającym z łupem złodziejom, gdy w ich motorówce zabrakło paliwa.

W katedrze w Straengnaes znajduje się nagrobek księżniczki Izabelli Wazówny (1564-1566), najstarszej córki Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki. W przykatedralnej bibliotece przechowywane są cenne polonika.

Autor: ft//rzw / Źródło: PAP