Szojgu pojechał do Izraela. Netanjahu stawia warunki


Izrael nie zaakceptuje obecności sił irańskich w Syrii - oświadczył premier Benjamin Netanjahu na zakończenie dwudniowej wizyty ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu. Była to pierwsza oficjalna wizyta Szojgu w Izraelu w charakterze szefa tego resortu.

"Benjamin Netanjahu podkreślił, że Izrael mimo chęci pozostania neutralnym w syryjskim konflikcie nie zaakceptuje obecności irańskich sił bezpieczeństwa w Syrii" - przekazało biuro izraelskiego szefa rządu, podsumowując wtorkowe rozmowy polityków w Jerozolimie.

W spotkaniu z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu w Jerozolimie uczestniczył również minister obrony Izraela Awigdor Lieberman.

Zamiana "Syrii w linię frontu"

Premier Netanjahu poparł stanowisko wyrażone przez Liebermana po rozmowach z Szojgu, które odbyły się w poniedziałek w Jerozolimie. Lieberman podkreślił, że Izrael nie zezwoli Iranowi i libańskiemu Hezbollahowi na "zamienienie Syrii w linię frontu przeciwko Izraelowi i kanał przerzutowy zaawansowanego uzbrojenia z Iranu do Libanu".

Izrael oficjalnie nie jest stroną obecnego konfliktu w Syrii, ale uznaje za wrogi reżim w Damaszku, a także wspierający go związany z Iranem Hezbollah. Rosja natomiast wspiera syryjski reżim, prowadząc operację wojskową przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu od 2015 roku.

Tematem izraelsko-rosyjskich rozmów było również porozumienie nuklearne z Iranem. W lipcu 2015 roku Teheran zawarł umowę ze Stanami Zjednoczonymi, Chinami, Rosją, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami. Układ ma na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

Izrael zwrócił się do stron porozumienia o zwiększenie nadzoru nad irańskim programem jądrowym. Netanjahu zaznaczył, że jeśli porozumienie nuklearne z Iranem nie zostanie zmienione, Teheran w ciągu dekady będzie dysponował arsenałem nuklearnym.

Ustalenie mechanizmu

Głównym celem izraelsko-rosyjskiego spotkania było ustalenie mechanizmu, który ma zapewnić koordynację ataków lotniczych nad terytorium Syrii w celu uniknięcia konfliktu między krajami. Przykładem tego działania było wcześniejsze uprzedzenie Moskwy o poniedziałkowym ataku, w którym lotnictwo Izraela zaatakowało syryjską baterię broni przeciwlotniczej.

Wcześniej ostrzelała ona izraelskie samoloty bojowe wykonujące misję zwiadowczą nad Libanem.

Autor: tas//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: