tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wojna domowa w Syrii

Szef syryjskiej opozycji zrezygnował przed kolejną turą rozmów pokojowych

Szef Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego, zrzeszającego główne grupy rebelianckie i politycznych przeciwników prezydenta Syrii Baszara el-Asada, ogłosił w poniedziałek swoją rezygnację. Rijad Hidżab postanowił odejść z tego stanowiska po blisko dwóch latach urzędowania.

Rijad Hidżab poinformował o rezygnacji ponad tydzień przed kolejną rundą rozmów pokojowych, które mają się odbyć w Genewie pod egidą ONZ.

Hidżab, były premier w rządzie Asada, w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych nie wyjaśnił powodów swej decyzji.

Wspomniał jednak o próbach mocarstw, by podzielić Syrię na strefy wpływów "poprzez zawieranie umów na boku, bez uprzednich konsultacji z narodem syryjskim".

Według agencji Associated Press Hidżab nawiązywał w ten sposób do prowadzonych przez Rosjan rozmów o zawieszeniu broni.

Przed kolejną turą rozmów

Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC) powstał w 2015 roku na spotkaniu w Arabii Saudyjskiej i od tego czasu był głównym reprezentantem syryjskiej opozycji. Komitet brał udział w oenzetowskich wysiłkach dyplomatycznych, mających na celu zakończenie konfliktu, który wybuchł w 2011 roku.

Oświadczenie dotychczasowego szefa HNC zostało opublikowane w trakcie przygotowań do dwudniowej konferencji syryjskiej opozycji, która ma się rozpocząć w środę w Arabii Saudyjskiej, przed negocjacjami w Genewie.

Początek tych ostatnich rozmów pokojowych zaplanowano na 28 listopada. Poprzednie rundy genewskich negocjacji kończyły się bez większych rezultatów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje