tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Imigracyjny kryzys w Europie

"Decyzja Parlamentu Europejskiego jest niczym więcej jak małostkową zemstą"

"Decyzja Parlamentu Europejskiego jest niczym więcej jak małostkową zemstą"
Foto: Shutterstock Parlament Europejski uruchomił artykuł 7 wobec Węgier

"Małostkową zemstą na Węgrzech" i "decyzją osiągniętą dzięki oszustwu" nazwał przegłosowanie w środę w Parlamencie Europejskim rezolucji uruchamiającej artykuł 7 traktatu unijnego wobec Węgier szef dyplomacji tego państwa. Peter Szijjarto przedstawił to stanowisko po posiedzeniu rządu na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Szijjarto zapowiedział też zawetowanie każdej propozycji, która oznaczałaby sankcje przeciw Polsce.

- Dzisiejsza decyzja Parlamentu Europejskiego jest niczym więcej jak małostkową zemstą proimigracyjnych polityków wobec Węgier - oświadczył po posiedzeniu rządu.

Wyraził również przekonanie, że "decyzja została podjęta dzięki oszustwu", gdyż przy liczeniu głosów nie wzięto pod uwagę głosów wstrzymujących się, ignorując - według niego - jednoznaczne zapisy traktatów unijnych. Zapowiedział przy tym poszukiwanie prawnych sposobów podważenia wyników głosowania.

- Konsultowaliśmy się z polskimi przyjaciółmi i zapewniliśmy się nawzajem, że będziemy się sprzeciwiać i zawetujemy każdą propozycję, która oznaczałaby jakiekolwiek sankcje bądź wystąpienie przeciw drugiej stronie - oświadczył minister.

- Uważamy za podwójne standardy procedurę UE, która toczy się przeciw Polsce, a o dzisiejszym głosowaniu [w Parlamencie Europejskim w sprawie Węgier - przyp. red.] wyraziłem się już jasno, tak więc my Węgrzy i Polacy zawsze możemy na siebie liczyć - powiedział Szijjarto.

Jak ocenił, środowe głosowanie jest kolejnym dowodem na to, że w Parlamencie Europejskim politycy proimigracyjni są w zdecydowanej większości. Dodał, że są oni w większości także w Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należy rządzący na Węgrzech Fidesz.

Mimo to - jak zapewnił Szijjarto - Fidesz nie chce wystąpić z EPL. Jak oświadczył, "w EPL są bardzo duże podziały odnośnie imigracji", ale Węgry walczą, aby to ich stanowisko było popierane w EPL przez większość. - Chcielibyśmy, aby EPL powróciła na drogę chrześcijańsko-demokratyczną, która zachowanie europejskiej tożsamości i przywiązanie do tradycji chrześcijańsko-demokratycznych wypisała na swoich sztandarach. Będziemy o to walczyć także w przyszłości - oznajmił.

Szijjarto: przyjęcie rezolucji zemstą na Węgrach

Według ministra poprzez środowe głosowanie "ujawnił się też zamiar stworzenia koalicji po majowych wyborach [do Parlamentu Europejskiego - przyp. red.] w przyszłym roku między tymi grupami liberałów, lewicy i EPL, które teraz potępiają Węgry". Jego zdaniem celem tej proimigracyjnej formacji będzie prowadzenie przez Unii Europejskiej proimigracyjnej polityki także po wyborach.

Jego zdaniem, przyjmując dokument, potępiono Węgrów za to, iż "udowodnili, że migracja nie jest procesem potrzebnym i można ją powstrzymać".

Szijjarto dodał, że rezolucja jest pełna wierutnych kłamstw i stanowi "proimigracyjny akt oskarżenia" wobec Węgier. Jak powiedział, znalazło się w niej 69 stwierdzeń, z których 13 dotyczy spraw już rozwiązanych, przez co można wysnuć wniosek, że nie warto dochodzić do porozumienia z instytucjami unijnymi, bo inna instytucja w każdej chwili może daną sprawę otworzyć na nowo. Dodał, że ponadto w przypadku 19 twierdzeń nadal trwa dialog i konsultacje, a 37 jest kłamliwych i pozbawionych podstaw.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Imigracyjny kryzys w Europie

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
lluukkaasszzz

proste, Wegry i polska zawsze moze wyjsc z EU a nie walczyc z nia, to troche smieszne ze tysiace ludzi z tych krajow wyjechalo skoro jest tam tak super

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   lewart

   Super ma być ,natomiast Polacy wyjeżdżali już od dawna za rządów innych opcji politycznych .

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje