tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Rosja kontra NATO

Szef MSZ Finlandii: współpraca obronna to najlepsze, co można dostać z Unii Europejskiej

zobacz więcej wideo »
Szef MSZ Finlandii: współpraca obronna to najlepsze, co można dostać z Unii Europejskiej
 • Waszczykowski: przystąpiliśmy do PESCO z wątpliwościamiWaszczykowski: przystąpiliśmy do PESCO z wątpliwościami
 • Polska gotowa zwiększyć aktywność w ramach koalicji antyterrorystycznej. "Trzeba czynić wszystko, aby zapobiegać"Polska gotowa zwiększyć aktywność w ramach koalicji...
 • "Są w ojczyźnie rachunki krzywd…" Duda o "nowym rozdziale w relacjach polsko-francuskich""Są w ojczyźnie rachunki krzywd…" Duda o "nowym rozdziale w...
 • "Uzyskaliśmy to, co chcieliśmy". Macierewicz po szczycie NATO w Brukseli"Uzyskaliśmy to, co chcieliśmy". Macierewicz po szczycie NATO...
 • "Trump powiedział, że do Polski przyjedzie". Duda po szczycie NATO"Trump powiedział, że do Polski przyjedzie". Duda po szczycie...
 • Polskę na szczycie NATO reprezentuje prezydent Andrzej Duda Polskę na szczycie NATO reprezentuje prezydent Andrzej Duda
 • Chinooki nad przesmykiem suwalskim. Kolejny etap ćwiczeń NATOChinooki nad przesmykiem suwalskim. Kolejny etap ćwiczeń NATO
 • NATO: "Czarne szczury" w akcjiNATO: "Czarne szczury" w akcji
 • NATO: amerykańsko-portugaliski szturm z użyciem karabinówNATO: amerykańsko-portugaliski szturm z użyciem karabinów
 • NATO: tankowanie w powietrzu nad SycyliąNATO: tankowanie w powietrzu nad Sycylią
 • NATO: kandayjsko-portugalski desant powietrznyNATO: kandayjsko-portugalski desant powietrzny
 • NATO: chorwackie manewry w HiszpaniiNATO: chorwackie manewry w Hiszpanii
 • NATO: Kanadyjczycy urządzają zasadzkęNATO: Kanadyjczycy urządzają zasadzkę
 • NATO: Batalion Bałtycki ma liczyć 3 tysiące żołnierzyNATO: Batalion Bałtycki ma liczyć 3 tysiące żołnierzy
 • NATO: ćwiczenia z patrolu terenowegoNATO: ćwiczenia z patrolu terenowego
 • NATO: Batalion Bałtycki w akcjiNATO: Batalion Bałtycki w akcji
 • NATO: amerykańsko-portugalski desant w ramach ćwiczeńNATO: amerykańsko-portugalski desant w ramach ćwiczeń
Foto: EPA/EMMANUEL DUNAND/PAP | Video: tvn24 PESCO zostało podpisane w poniedziałek

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Finlandii Timo Soiniego, przyszła współpraca obronna (PESCO) to najlepsze, co można uzyskać z Unii Europejskiej. Fińskie media podkreślają, że nienależąca do NATO Finlandia od początku aktywnie uczestniczyła w unijnym projekcie obronnym.

Szef fińskiego MSZ Timo Soini reprezentował Finlandię na poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i obrony państw unijnych w Brukseli, którzy notyfikowali przystąpienie do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO). Fińskie media komentując to wydarzenie podkreślają, że nienależąca do NATO Finlandia w unijnym projekcie obronnym jest jednym z najbardziej aktywnie działających państw.

Zobowiązanie do udzielenia pomocy

Dziennik "Helsingin Sanomat" przypomniał, że Finlandia z góry deklarowała, że chce uczestniczyć w wielu strategiach PESCO wzmacniających obronę, między innymi dotyczących cyberobrony, obrony morskiej, współpracy satelitarnej oraz zniwelowania logistycznych i prawnych "wąskich gardeł" między państwami Unii Europejskiej, dotyczących transportu wojskowego. Helsiński dziennik podkreślił, że w trakcie negocjacji Finlandia zabiegała o przyjęcie w ramach PESCO zobowiązania państw UE do udzielenia pomocy zaatakowanemu krajowi, które ustanowił Traktat z Lizbony. Zdaniem Soiniego, wpisanie zobowiązania do udzielenia pomocy innemu państwu w razie zagrożenia wskazuje, że zarzuty pasywnej polityki unijnej rządu są bezpodstawne.

Chodzi o odniesienie do art. 42 p. 7 wersji skonsolidowanej Traktatu o UE, zgodnie z którym "w przypadku, gdy jakiekolwiek państwo członkowskie stanie się ofiarą napaści zbrojnej na jego terytorium, pozostałe państwa członkowskie mają w stosunku do niego obowiązek udzielenia pomocy i wsparcia przy zastosowaniu wszelkich dostępnych im środków, zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych. Nie ma to wpływu na szczególny charakter polityki bezpieczeństwa i obrony niektórych państw członkowskich".

"Fiński rząd wierzy i wymaga"

Istotą jest to – ocenia "HS" - że "fiński rząd wierzy i wymaga, aby kraje UE udzieliły w jakiś sposób pomocy państwu członkowskiemu, które stało się celem ataku. Nawet jeśli UE nie ma armii, nie jest sojuszem wojskowym, ani nie ma wspólnego dowodzenia, a żadne obietnice nie były dane, przynajmniej publicznie". Według unijnych źródeł, na które powołał się "HS", fińska aktywność w ramach PESCO opiera się na tym, aby położyć większy nacisk na europejską obronność, a nie tylko na mówienie o sytuacjach kryzysowych w odległych krajach czy o technicznej współpracy wojskowej.

W kontekście traktatu lizbońskiego dziennik przypomniał, że w listopadzie 2015 roku po serii zamachów terrorystycznych w Paryżu (w poniedziałek minęły dwa lata od ataków), Francja wystąpiła z prośbą o pomoc do innych krajów.

"Zagadką jest, jak miałoby wyglądać zobowiązanie do udzielenia pomocy, jeśli na przykład Finlandia stałaby się celem rosyjskiego ataku" - zastanawia się "HS".

Polityka prezydenta

Nie tylko fiński rząd, ale także prezydent Finlandii Sauli Niinisto od wielu lat podkreśla znaczenie rozwoju unijnej współpracy obronnej. Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa realizowana przez Niinisto opiera się na czterech filarach. Pierwszy to budowa własnego potencjału obronnego. Drugi to partnerstwo z Zachodem, czyli z Unią Europejską, a zwłaszcza ze Szwecją, a także z NATO i USA. Trzeci to dobre stosunki z Rosją. Czwarty to współpraca z ONZ oraz innymi organizacjami międzynarodowymi.

Spośród 28 państw Unii w poniedziałek porozumienie podpisały 23 (oprócz Wielkiej Brytanii, Danii, Irlandii, Malty i Portugalii). Pozostałe kraje mogą dołączyć później. Z państw sygnatariuszy tylko Finlandia, Szwecja i Austria nie należą do NATO. Do końca roku na szczycie UE współpraca PESCO ma zostać formalnie uruchomiona.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Rosja kontra NATO

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje