tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wojna domowa w Syrii

"Do zmiany nie dojdzie bez ustąpienia Asada"

"Do zmiany nie dojdzie bez ustąpienia Asada"
Foto: kremlin.ru Rosja i Syria nadal prowadzą naloty

Rozwiązanie konfliktu syryjskiego możliwe jest tylko w przypadku, gdy prezydent Syrii Baszar el-Asad ustąpi ze stanowiska na początku okresu przejściowego - podały w czwartek syryjskie grupy opozycyjne w komunikacie na zakończenie ich konferencji w Rijadzie.

"Uczestnicy (konferencji - red.) podkreślili, że do zmiany (w Syrii - red.) nie dojdzie bez ustąpienia Asada oraz jego ekipy na początku okresu przejściowego" - podano w dokumencie na zakończenie konferencji. Delegaci wezwali również szyickie milicje wspierane przez Iran do opuszczenia Syrii.

"Jesteśmy gotowi przystąpić do poważnych rozmów"

W dwudniowej konferencji w Rijadzie uczestniczyło ponad 140 syryjskich przeciwników Asada, reprezentujących różne stronnictwa opozycyjne. Jak podał portal stacji Al-Dżazira, celem spotkania była konsolidacja opozycji przed wyznaczoną na 28 listopada kolejną rundą rozmów w Genewie. Zależało na tym Arabii Saudyjskiej, która wspiera rebeliantów walczących z syryjskim wojskiem.

- Wysłaliśmy wiadomość, że jesteśmy gotowi przystąpić do poważnych, bezpośrednich rozmów dotyczących okresu przejściowego i mamy wspólne stanowisko oraz wizję przyszłej Syrii - powiedział rzecznik syryjskiej opozycji Ahmad Ramadan, cytowany przez Reutersa.

Do czwartkowej deklaracji doszło mimo "spekulacji o możliwym złagodzeniu stanowiska opozycji w związku z wojskowymi sukcesami Asada" - odnotowuje agencja Reutersa.

Wojna domowa

Wojna w Syrii, która w ciągu sześciu lat pochłonęła ponad 320 tysięcy ofiar śmiertelnych, przekształciła się w bardzo złożony konflikt, w którym intensywnie uczestniczą dżihadyści i w który są zaangażowane regionalne oraz światowe mocarstwa.

Konflikt ten zaczął się w marcu 2011 roku od krwawego stłumienia przez Asada prodemokratycznych manifestacji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje