tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wojna domowa w Syrii

Syryjska armia wywiesiła flagę państwową w Darze

Syryjska armia wkroczyła w czwartek do kontrolowanego od 2011 roku przez rebeliantów miasta Dara na południowym zachodzie kraju i wywiesiła flagę państwową niedaleko budynku poczty - poinformowała syryjska telewizja państwowa. Rebelianci zgodzili się oddać Darę.

Poczta jest jedynym budynkiem rządowym w części miasta, która była w rękach rebeliantów od początku powstania przeciwko prezydentowi Syrii Baszarowi al-Asadowi.

Jak podała telewizja państwowa, armia wywiesiła flagę nad "miejscem narodzin rewolty", która wywołała siedmioletnią wojnę domową.

Wcześniej syryjscy rebelianci zgodzili się poddać i przekazać miasto władzom państwowym.

Porozumienie z rebeliantami

Jak informowali przedstawiciele rebeliantów, na których powołuje się agencja Reutera, delegacja wysokiego szczebla rosyjskiej armii wjechała w czwartek do Dary, żeby negocjować z dowódcami Wolnej Armii Syryjskiej (WAS) na temat wprowadzenia w życie warunków porozumienia dotyczącego poddania się.

Osiągnięte w ubiegły piątek porozumienie obejmuje również ewakuację rebeliantów i przekazanie broni.

Źródło: Google Maps Dara

Rokowania

Rosyjska agencja TASS pisze, że w czwartek rosyjska policja wojskowa konwojowała kolejną kolumnę uchodźców zmierzającą do osiedla Al-Naim w muhafazie (prowincji) Dara. Uchodźcy jechali autobusami, niektórzy - samochodami i motocyklami.

6 lipca rosyjscy negocjatorzy prowadzący w imieniu rządu Syrii rokowania ze zbrojną opozycją syryjską w prowincji Dara zdołali skłonić ją do zaakceptowania porozumienia o złożeniu broni. Oznacza ono poddanie się przeciwników Asada na południu kraju.

Rosjanie uzyskali de facto ostateczną kapitulację sił syryjskiej opozycji zbrojnej w jednym z ostatnich regionów kraju pozostających dotychczas pod częściową kontrolą bojowników.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje