tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wojna domowa w Syrii

Syryjczycy przy granicy z Izraelem. "Zawróćcie, nim stanie się coś złego"

Syryjczycy przy granicy z Izraelem. "Zawróćcie, nim stanie się coś złego"
Foto: Atef Safadi / PAP / EPA Syryjczycy zgromadzili się przy granicy z Izraelem

Szukający schronienia Syryjczycy zgromadzili się we wtorek przy izraelskiej granicy na Wzgórzach Golan - informuje Reuters. Jak dodaje agencja, uciekają oni przed wspieraną przez Rosjan ofensywą syryjskiej armii. Zostali jednak zmuszeni do odwrotu po ostrzeżeniach ze strony armii izraelskiej.

W ciągu ostatniego miesiąca w pobliże granicy z okupowanymi przez Izrael strategicznymi Wzgórzami Golan przybyły dziesiątki tysięcy Syryjczyków. Uciekają przed robiącą szybkie postępy ofensywą sił rządowych, która odbiła z rąk rebeliantów dużą część terytorium w pobliżu Jordanii i Izraela.

Ostrzeżenia przez megafon

We wtorek tłum zaczął gromadzić się około 200 metrów od ogrodzenia stojącego na granicy syryjsko—izraelskiej.

- Znajdujecie się na granicy państwa Izrael. Zawróćcie, nie chcemy wyrządzić wam krzywdy - mówił po arabsku przez megafon stojący przy ogrodzeniu oficer izraelskiej armii.

- Zawróćcie, nim stanie się coś złego. Jeśli chcecie, abyśmy mogli wam pomóc, zawróćcie - ostrzegano.

Zgromadzeni ludzie, wśród których znajdowało się wiele kobiet i dzieci, po pewnym czasie zaczęli ustępować i powoli zawracać w kierunku obozów dla uchodźców. Jak przypomina Reuters, Izrael prowadzi takie obozy tuż przy granicy z Syrią.

Ofensywa syryjskiej armii doprowadziła do największej od początku wojny fali ucieczek. Setki tysięcy osób zaczęły uciekać z domów przed nadciągającymi wojskami.

Zarówno Izrael, jak i Jordania zapowiedziały, że nie wpuszczą Syryjczyków na swoje terytorium.

Ofensywa przy granicy

Jak poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, w niedzielę syryjskie siły rządowe zajęły wieś Mashara, niedaleko Wzgórz Golan, w muhafazie Al-Kunajtira.

Mashara, położona około 11 kilometrów od granicy z Wzgórzami Golan, została zdobyta w następstwie ciężkiego ostrzału. Był to pierwszy atak przeciwko rebeliantom w tym regionie od czasu rozpoczęcia rządowej ofensywy na południowym zachodzie Syrii.

Następnie w poniedziałek poinformowano o przejęciu przez nacierające wojska strategicznego wzgórza dominującego nad okupowanymi przez Izrael Wzgórzami Golan. Wzgórze dostało się w ręce syryjskich rebeliantów w październiku 2014 roki. Na jego szczycie znajduje się jeden z kluczowych posterunków syryjskiej obrony przeciwlotniczej.

Wojna w Syrii przeniosła się w kierunku południowo-zachodnim, od kiedy syryjski rząd i jego sojusznicy zdławili ostatnie rebelianckie punkty oporu w pobliżu Damaszku i miasta Hims.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje