tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Syria: wojna na flagi

Wielka syryjska flaga w centrum Damaszku na znak poparcia dla władz i podpalone przez demonstrantów flagi Iranu i Hezbollahu na znak sprzeciwu wobec zależności prezydenta Baszara Asada od Teheranu. W Syrii oprócz prawdziwej walki na śmierć i życie trwa też walka na symbole.

Wielka, mierząca ponad 2 km syryjska flaga, którą w Damaszku rozwinęły dziesiątki tysięcy ludzi, miała symbolizować poparcie narodu dla prezydenta Baszara Asada, którego siły bezpieczeństwa i armia od tygodni tłumią demonstracje w całym kraju. Śmiertelne żniwo tej pacyfikacji niezadowolonych z reżimu obywateli to już prawdopodobnie blisko 1,5 tys. ofiar i tysiące rannych.

Jak podała państwowa telewizja, demonstracja miała pokazać "syryjską jedność narodową i odrzucenie obcej interwencji w wewnętrzne sprawy kraju". Oficjalnym wyjaśnieniem niepokojów podawanym przez władze jest bowiem amerykańsko-izraelski spisek, który ma obalić prawomocne władze.

Precz z Iranem i Hezbollahem

W zupełnie innym nastroju demonstrowali w Damaszku przeciwnicy reżimu. Na umieszczonym w internecie nagraniu, które miało powstać we wtorek wieczorem we wschodnich dzielnicach syryjskiej stolicy, widać demonstrantów podpalających flagi Iranu i Hezbollahu. W tle słychać okrzyku: "Nie Iranu, nie Hezbollahu, chcemy prezydenta, który boi się Allaha".

Demonstranci dali tym samym wyraz sprzeciwu wobec zależności syryjskiego reżimu od sponsorów z Teheranu, a także zaangażowania Syrii w pomoc libańskiemu Hezbollahowi, którego jednym z głównych celów jest walka z Izraelem.

Hezbollah i Iran odgrywają także bezpośrednią rolę w krwawych zamieszkach przetaczających się przez Syrię. Według demonstrantów i służb wywiadowczych w tłumieniu demonstracji biorą bowiem udział przysłani z Iranu członkowie brutalnej policji Basidż, a także bojówkarze Hezbollahu, choć ta ostatnia organizacja protestuje przeciwko takim oskarżeniom. "Hezbollah zaprzecza tym pogłoskom. To podburzanie" - napisała w oświadczeniu organizacja.

\\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje