tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Walki o Abu Kamal. Sześć rosyjskich bombowców uderzyło w dżihadystów

Walki o Abu Kamal. Sześć rosyjskich bombowców uderzyło w dżihadystów
Foto: MO Rosji Rosyjskie bombowce zaatakowały islamistów w Abu Kamal

Sześć rosyjskich bombowców Tu-22M3 (oznaczenie zachodnie Backfire) zaatakowało w piątek bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego w rejonie miasta Abu Kamal w prowincji Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Miasto to stanowi ostatni bastion tych bojowników w Syrii.

Abu Kamal jest ostatnim syryjskim miastem nad Eufratem przed wpłynięciem tej rzeki na terytorium Iraku.

"17 listopada 2017 roku sześć bombowców dalekiego zasięgu Tu-22M3, które wystartowały z lotniska na terytorium Rosji i przeleciały nad terytoriami Iranu oraz Iraku, dokonało grupowego uderzenia powietrznego na obiekty terrorystycznego ugrupowania (tak zwane - red.) Państwo Islamskie w rejonie miasta Abu Kamal w prowincji Dajr az-Zaur. Celami do zaatakowania były punkty oporu oraz skupiska bojowników i pojazdów opancerzonych. Środkami obiektywnej kontroli potwierdzono zniszczenie wszystkich wyznaczonych celów" - głosi komunikat rosyjskiego resortu obrony.

Ostatni bastion w Syrii

Według niego bombowce były eskortowane przez rosyjskie myśliwce Su-30SM stacjonujące w bazie Hmejmim w prowincji Latakia na zachodzie Syrii, a po wykonaniu zadania bojowego wszystkie samoloty powróciły do baz.

Abu Kamal wraz z kilkoma sąsiednimi wioskami oraz okolicznym pustynnym terenem było ostatnim bastionem tak zwanego Państwa Islamskiego na terytorium Syrii. Armia syryjska informowała wcześniej, że wraz ze swymi sojusznikami, w tym libańskim Hezbollahem, wyparła 9 listopada islamistów z tego miasta, deklarując jednocześnie "upadek terrorystycznego projektu w regionie".

Jednak w kilka dni później ukryci w Abu Kamal islamiści podjęli kontratak, zmuszając armię i jej sojuszników do opuszczenia miasta - relacjonowali w poniedziałek tamtejsi mieszkańcy. Wkrótce potem siły rządowe ponownie wkroczyły do Abu Kamal.

Atak na uchodźców

Wcześniej w piątek co najmniej 26 osób zginęło w ataku samochodu pułapki na grupę uchodźców wewnętrznych na wschodzie Syrii - poinformowała organizacja Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Do zamachu przyznali się dżihadyści z IS.

Wśród ofiar jest dwanaścioro dzieci.

Agencja Reutera pisze, że wskutek eksplozji samochodu pułapki niedaleko miasta Dajr az-Zaur, gdzie rozlokowane są rodziny uchodźców, zginęło 20 osób, a 30 zostało rannych. Jak podała państwowa syryjska agencja SANA, do zamachu doszło w miejscowości Al-Dżafra, w rejonie kontrolowanym przez syryjskie siły rządowe, na południe od Dajr az-Zaur.

Agencja AFP informuje, że zamach wymierzony był w zgromadzenie uchodźców w muhafazie (prowincji) o tej samej nazwie, gdzie dżihadyści tracą tereny w obliczu ofensywy zmierzającej do ich wyeliminowania z terytorium Syrii.

Oglądaj
Bombowce Tu-22 uderzyły w pozycje dżihadystów w Dajr az-Zaur. Wideo z 2 listopada
Wideo: Ministerstwo Obrony Rosji Bombowce Tu-22 uderzyły w pozycje dżihadystów w Dajr az-Zaur. Wideo z 2 listopada

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Rosyjskie naloty w Syrii

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje