tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wojna domowa w Syrii

Syria przewodzi forum rozbrojeniowemu ONZ. USA: to farsa

USA zbojkotowały we wtorek sesję Konferencji Rozbrojeniowej, działającego w ramach ONZ forum zajmującego się negocjacjami w sprawie rozbrojenia międzynarodowego, żeby zaprotestować przeciw przejęciu przed tygodniem przez Syrię rotacyjnego przewodnictwa w tym gremium.

Ambasador USA przy Konferencji Rozbrojeniowej Robert Wood oświadczył, że Syria w zeszłym tygodniu "wielokrotnie próbowała" wykorzystywać swą prezydencję w celu "normalizacji reżimu, a także swego niebezpiecznego i niedającego się zaakceptować zachowania". - Z tego powodu nie będziemy brać dzisiaj udziału w sesji - wyjaśnił Wood.

"Farsa". USA bojkotują zgromadzenie

Wspólnota międzynarodowa oskarża rząd prezydenta Syrii Baszara el-Asada o stosowanie broni chemicznej przeciwko cywilom w czasie trwającej od 2011 roku wojnie domowej i uważa za niewłaściwe, aby Syria sprawowała przewodnictwo Konferencji Rozbrojeniowej - pisze agencja Associated Press.

Przewodnictwo w Konferencji Rozbrojeniowej jest sprawowane na zasadzie rotacyjnej i w kolejności alfabetycznej. Po Szwecji 28 maja przejęła je Syria i będzie je sprawować przez cztery tygodnie.

29 maja, podczas poprzedniej sesji plenarnej, Stany Zjednoczone również zaprotestowały przeciwko przewodnictwu Syrii, nazywając to "farsą" w sytuacji, gdy reżim w Damaszku jest oskarżany o stosowanie broni chemicznej przeciwko własnemu narodowi. Przedstawiciel USA ds. rozbrojenia zamanifestował swój sprzeciw, wychodząc z sali, gdy sesję w Pałacu Narodów w Genewie otwierał ambasador Syrii Hussam Edin A'ala. Również ambasador Izraela przy ONZ Awiwa Raz Szechter opuściła salę po wystąpieniu syryjskiego przedstawiciela i nazwała je "sytuacją nie do zaakceptowania".

Delegaci innych państw, w tym Wielkiej Brytanii, Francji i Australii również wyrazili sprzeciw wobec przewodnictwa Syrii. Stały przedstawiciel Francji przy Konferencji Rozbrojeniowej Louis Riquet oświadczył, że Syria "nie ma moralnego prawa, żeby kierować tym forum". Zapowiedział, że Francja nie będzie reprezentowana przez swego ambasadora przy Konferencji Bezpieczeństwa na sesjach plenarnych w czasie, gdy prezydencję sprawuje Syria.

Powołana w 1979 r. Konferencja Rozbrojeniowa to jedyne wielostronne, działające w ramach ONZ forum zajmujące się negocjacjami w sprawach rozbrojenia międzynarodowego. W Konferencji uczestniczy 65 państw, a decyzje podejmowane są jednomyślnie.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, organizacji z siedzibą w Londynie, konflikt syryjski spowodował śmierć ok. 511 tysięcy ludzi, z których ponad 350 tysięcy zidentyfikowano. Ponad połowa populacji Syrii, liczącej według różnych źródeł od 18 do 22 mln ludzi, została zmuszona do opuszczenia swoich domów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje