tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wojna domowa w Syrii

Rząd nowy albo stary. Byle bez Asada

Syria potrzebuje "przejściowego organu władzy" z pełnią praw wykonawczych, ale nie rządu z udziałem obecnego prezydenta Syrii Baszara el-Asada - oświadczył przedstawiciel syryjskiej opozycji George Sabra w odpowiedzi na opublikowany w środę wywiad z Asadem.

- Rząd, nowy czy stary, dopóki jest w nim Baszar el-Asad, nie jest częścią procesu politycznego, który miałby doprowadzić do pokoju w Syrii - powiedział Sabra, który reprezentuje na trwających w Genewie negocjacjach pokojowych Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC) grupujący opozycję.

W wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA Nowosti Asad powiedział, że odbudowa kraju ma polegać na sformowaniu narodowego rządu jedności, w skład którego wchodziłyby różne siły polityczne: "opozycyjne, niezależne, z obecnego rządu i inne".

Uchwalona w grudniu 2015 roku rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ wyznaczyła mapę drogową dla procesu pokojowego w Syrii, która przewiduje stworzenie "przejściowego organu władzy". Jak wyjaśnia agencja AFP, kwestia ta jest jedną z głównych przeszkód w procesie pokojowym. Opozycja nie godzi się na jakąkolwiek rolę obecnego prezydenta w nowym rządzie, z kolei syryjskie władze utworzenie "przejściowego organu władzy" rozumieją jako rozszerzenie składu obecnego rządu.

Rozmowy w sprawie zakończenia konfliktu w Syrii wznowiono 14 marca. Zgodnie z postanowieniami grudniowej rezolucji w ich trakcie nastąpić ma utworzenie omawianego "przejściowego organu władzy". Specjalny wysłannik ONZ Staffan de Mistura   spotykał się w Genewie naprzemiennie z delegacjami władz w Damaszku i przedstawicielami opozycji.

Od 27 lutego obowiązuje także uzgodniony przez Rosję i USA rozejm w konflikcie syryjskim. Nie przewiduje on jednak wstrzymania ataków przeciwko Państwu Islamskiemu oraz Frontowi al-Nusra związanemu z Al-Kaidą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje