tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

Turecka ofensywa w Syrii

Afrin to nie koniec. Erdogan zapowiada kolejną operację zbrojną

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że Ankara będzie kontynuowała operację wojskową w Syrii na wschód od miasta Afrin, które w niedzielę zdobyło tureckie wojsko. Celem ofensywy mają być regiony kontrolowane przez siły kurdyjskie.

Przemawiając w Ankarze, Erdogan poinformował, że turecka operacja wojskowa w Syrii dotyczyć będzie regionów miast Manbidż, Al-Kamiszli, Ajn al-Arab oraz Ras al-Ain. Ostrzegł, że Turcja przeprowadzi również ofensywę wymierzoną w siły kurdyjskie w północnym Iraku, jeśli Bagdad "nie oczyści z nich" tego regionu.

3 miliardy euro z Brukseli

Erdogan oświadczył również, że w przyszłym tygodniu w bułgarskiej Warnie upomni się o "pozostałe z trzech miliardów euro" funduszy zagwarantowanych przez Unię Europejską Turcji w zamian za współpracę w polityce migracyjnej - przekazał Reuters. Według Erdogana Ankara otrzymała do tej pory 850 mln euro pierwszej transzy obiecanej przez Brukselę.

Wicepremier Turcji Bekir Bozdag powiedział z kolei, że jego państwo "znacząco zredukowało zagrożenia swoich granic" po zdobyciu miasta Afrin. Zaznaczył, że siły tureckie przejęły większość broni, którą kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) otrzymały od USA.

Afrin w rękach Turcji

W niedzielę Erdogan ogłosił, że oddziały tureckie i sprzymierzone z nim syryjskie ugrupowania zajęły centrum miasta Afrin w położonej na północy Syrii enklawie o tej samej nazwie.

Operacja wojskowa Turcji przeciw YPG w Afrinie trwa od 20 stycznia. Władze w Ankarze argumentują, że ofensywa, której nadano kryptonim "Gałązka oliwna", ma na celu ochronę granic Turcji, "zneutralizowanie" kurdyjskich bojowników w regionie i uwolnienie tamtejszej ludności od "ucisku i opresji". Kurdowie odpierają zarzuty o terroryzm i oskarżają Turcję o ataki na cywilów.

Tysiące uciekinierów z oblężonego miasta

W obliczu ofensywy z miasta Afrin uciekły w ostatnich dniach dziesiątki tysięcy ludzi. W sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że od środy Afrin opuściło co najmniej 150 tysięcy osób. W poniedziałek przedstawiciele Kurdów podali liczbę 200 tysięcy.

W marcu 2016 roku Unia Europejska i Turcja uzgodniły porozumienie, które ma pomóc zahamować falę migracyjną do Europy. W zamian za współpracę w polityce migracyjnej państwa UE obiecały Ankarze dodatkowe wsparcie finansowe.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Turecka ofensywa w Syrii

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje