tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Strzelaniny w szkołach

Strzelaniny w szkołach
Foto: Reuters | Video: Reuters Masakra w Finlandii

Dunblane, Szkocja, 1996 – 18 ofiar. Erfurt, Niemcy, 2002 – również 18. Blaksburg, USA, 2007 – 32 zastrzelonych. Wreszcie Finlandia, Kauhajoki, wtorek rano – 11 ciał. Masakry w szkołach zdarzają się na całym świecie.

Przypominamy niektóre z nich.

17 ofiar w Szkocji

W 1996 roku Wielką Brytanią wstrząsnęła masakra w szkole podstawowej w szkockim Dunblane. 13 marca 46-letniThomas Watt Hamilton, były harcmistrz, zastrzelił 16 dzieci i nauczycielkę. Do budynku wszedł uzbrojony w dwa 9 mm pistolety i dwa rewolwery, do których miał 743 nabojów.

W sumie oddał 109 strzałów

W sumie oddał 109 strzałów

W sumie oddał 109 strzałów. Następnie skierował obu lufy rewolwerów we własne usta i nacisnął spusty, zabijając się na miejscu.

Mordercy, lat 11 i 13

Dwa lata później do tragicznej w skutkach strzelaniny doszło w miejscowości Jonesboro w Arkansas. 24 marca 1998 dwóch uczniów, 13-letni Mitchell Johnson i 11-letni Andrew Golden zastrzelili cztery dziewczynki i nauczycielkę. Rany odniosło 10 osób.

Rankiem chłopcy ukradli furgonetkę spod domu Johnsona. Zaopatrzyli się w jedzenie, napoje, sprzęt kempingowy i siedem sztuk broni, należących do dziadka Goldena. Jeden z nich uruchomił alarm przeciwpożarowy, drugi zabrał broń i udał się do pobliskiego lasu. Gdy dzieci i nauczyciele wybiegli ze szkoły, chłopcy zaczęli do nich strzelać.

Zabawy z bronią w Colombine

Następny rok to z kolei masakra w Columbine, na podstawie której powstał słynny dokument Michaela Moora „Zabawy z bronią”. 20 kwietnia 1999 roku, w Columbine High School dwóch nastoletnich uczniów, Eric Harris i Dylan Klebold, z broni automatycznej zastrzeliło dwunastu rówieśników i jednego nauczyciela. 24 osoby zostały ranne.

Do masakry przygotowywali się ponad rok

masakry

Sprawcy skończyli ze sobą zanim do budynku wkroczyła policja. Śledztwo ujawniło, że do masakry przygotowywali się ponad rok. Gdyby skonstruowane i podłożone przez nich w szkolnej stołówce bomby wybuchły zgodnie z planem, liczba ofiar byłaby z pewnością dużo większa.

Masakra w Erfurcie i indiańskim rezerwacie

W 2002 roku doszło z kolei do strzelaniny w gimnazjum w niemieckim Erfurcie.Co najmniej 18 osób zginęło, gdy 19-latek otworzył ogień na terenie szkoły im. Gutenberga. Wśród ofiar było 14 nauczycieli, dwoje uczniów, policjant i sam napastnik, który popełnił samobójstwo.

2005 rok to ponownie USA i strzelanina w indiańskim rezerwacie Red Lake w Minnesocie.16-letni Jeffrey Weise, fan Hitlera i broni palnej zastrzelił swego dziadka i jego partnerkę, a potem siedem osób we własnej szkole średniej. Również popełnił samobójstwo.

Strzelał, bo nie miał najnowszej komórki?

Rok późniejw szkole średniej w Emsdetten 18-latek Bastian Bosse zranił 27 osób (w tym 16 policjantów). Uzbrojony w dwa karabiny z obciętymi lufami, nóż oraz granaty z gazem, wtargnął do szkoły i bez ostrzeżenia rozpoczął strzelaninę. Uczniowie i nauczyciele zdołali na szczęście opuścić budynek, w którym sprawca się zabarykadował. Gdy policja rozpoczęła szturm, odpowiedział granatami z gazem. Po trzech godzinach oblężenia znaleziono jego ciało.

Atak na szkołę przećwiczył wcześniej w komputerze

masakra

Atak na szkołę przećwiczył wcześniej w komputerze. W internetowym liście napisał, że nie odpowiada mu życie w środowisku, w którym, jeżeli nie ma się najnowszej komórki i odpowiednich ubrań, "jest się niczym".

32 zabitych w Wirginii

W 2007 doszło do wyjątkowo tragicznej w skutkach strzelaniny na uczelni w Wirginii. Uzbrojony po zęby napastnik zastrzelił 32 studentów uniwersytetu Blacksburg. 23-letni Seung Hui Cho zaczął od swojej byłej dziewczyny, potem ruszył na kampus. W jednej z sal ustawił swoje ofiary pod ścianą i zabijał jedna po drugiej. W ten sposób zginęło około 20 studentów. Następnie napastnik strzelił sobie w głowę.

Ustawił swoje ofiary pod ścianą i zabijał jedna po drugiej

Ustawił swoje ofiary pod ścianą i zabijał jedna po drugiej

Również w 2007 doszło do masakry w fińskiej szkole. W listopadzie zeszłego roku 18-letni Fin Pekka-Eric Auvinen zastrzelił w szkole w miejscowości Tuusula dwóch pracowników i sześcioro uczniów, po czym popełnił samobójstwo. Tę tragedię Finlandia przypomniała sobie przy okazji wtorkowej strzelaniny w Kauhajoki.

kaw/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje