Sterowce US Army zawisną nad Waszyngtonem. Radary wykryją pociski i drony z 500 km

Sterowce tworzą tzw. system JLENS, którego zdaniem jest obrona przestrzeni powietrznej przed pociskami rakietowymi
Sterowce tworzą tzw. system JLENS, którego zdaniem jest obrona przestrzeni powietrznej przed pociskami rakietowymi
tvn24
Sterowce typu JLENS potrafią wytropić rakiety i drony z odległości ponad 500 kmtvn24

Amerykańska armia rozmieści wokół Waszyngtonu potężne sterowce, które pozwolą na lepszą obronę stolicy USA przed ewentualnymi atakami z powietrza. Ogromne maszyny zawisną ponad trzy kilometry nad ziemią, stając się radarami mogącymi wykryć rakiety i drony nadlatujące w kierunku miasta już z dystansu ponad 500 kilometrów.

Decyzję o wykorzystaniu sterowców upubliczniło Dowództwo Obrony Pónocnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD).

Radary nad Waszyngtonem

Sterowce tworzą tzw. system JLENS, którego zdaniem jest obrona przestrzeni powietrznej przed pociskami rakietowymi, a zarazem "skanowanie" przestrzeni w poszukiwaniu wroga.

Sterowce, których systemy współdziałają z innymi elementami obrony antyrakietowej US Army, są wyposażone w potężne radary, a swoją wielkością dorównują boiskom piłkarskim.

Radary systemu JLENS zapewniają "widoczność" w obrębie 360 st. i pokrywają teren o promieniu ponad tysiąca kilometrów. Oznacza to, że nadlatujący pocisk lub drona załoga obsługująca systemy sterowców "zobaczy" już z odległości ponad 500 km.

Maszyny mogą pozostawać w powietrzu przez 30 dni bez przerwy i doskonale współpracują z systemem antyrakietowym Patriot oraz innymi systemami rakietowymi typu ziemia-powietrze i powietrze-powietrze. Same nie zostały wyposażone w broń. Ich głównym zadaniem jest natychmiastowe powiadomienie wojskowych zbierających dane na ziemi o zagrożeniu, tak by szybko zareagowali na nie uruchamiając systemy obrony.

Obsługa sterowców daje też wymierne korzyści dla budżetu US Army. Jest ona pięć-sześć razy tańsza niż obrona powietrzna jaką w tej samej skali mogłoby pełnić amerykańskie lotnictwo.

Autor: adso\mtom / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Raytheon