tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Otrucie Siergieja Skripala

Tillerson zgadza się z May. Sugeruje, że Rosja stoi za otruciem

Biały Dom uważa za uzasadnione podejrzenia Wielkiej Brytanii, jakoby za otruciem byłego pracownika GRU, Siergieja Skripala, stała Rosja - oświadczył w poniedziałek amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson, którego słowa przytacza Reuters. - Pociągnie to za sobą reakcję - dodał Tillerson.

- Ufamy brytyjskiemu śledztwu - powiedział Tillerson. - Zgadzamy się, że osoby odpowiedzialne - zarówno ci, którzy popełnili przestępstwo, jak i ci, którzy je zamówili - muszą ponieść odpowiednie, poważne konsekwencje - dodał.

Tillerson odniósł się w swojej wypowiedzi do poniedziałkowych słów premier Wielkiej Brytanii Theresy May, która powiedziała, że jest "wysoce prawdopodobne", iż za próbą zabójstwa byłego rosyjsko-brytyjskiego szpiega Siergieja Skripala stała Rosja. May zażądała od Kremla złożenia do wtorku pilnych wyjaśnień.

Zamach na podwójnego agenta

66-letni Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który w przeszłości był skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii oraz towarzysząca mu 33-letnia córka Julia zostali 4 marca przyjęci w stanie krytycznym do szpitala, gdy stracili przytomność podczas pobytu w centrum handlowym w mieście Salisbury na południowy zachód od Londynu.

Skripal, skazany w 2006 roku za dostarczanie Wielkiej Brytanii informacji wywiadowczych, w 2010 roku został ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i objęty dokonaną na lotnisku w Wiedniu wymianą czterech rosyjskich więźniów na 10 szpiegów przetrzymywanych przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI).

Po przybyciu do Wielkiej Brytanii Skripal zamieszkał w Salisbury wraz z żoną Ludmiłą, która w 2011 roku według jednych źródeł zginęła w wypadku samochodowym, a innych - zmarła wskutek choroby nowotworowej.

May żąda pilnych wyjaśnień od Rosji

Premier May w poniedziałek ujawniła w Izbie Gmin, że w ataku na Skripala użyto broni chemicznej typu "nowiczok", która była w przeszłości produkowana i używana przez Związek Radziecki i Rosję. Nie doprecyzowała jednak, w jaki sposób została ona podana ofiarom.

May potwierdziła, że w poniedziałek po południu brytyjski rząd zażądał pilnych wyjaśnień od Rosji dotyczących tego, w jaki sposób produkowana przez nią wojskowa broń chemiczna została dostarczona i użyta na terytorium Wielkiej Brytanii.

Skripal i jego córka Julia pozostają w szpitalu w stanie krytycznym. Pierwszy policjant, który miał z nimi kontakt, sierżant Nick Bailey, jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Łącznie lekarze udzielili pomocy medycznej 21 osobom.

Odpowiedź Rosji: zdyskredytowanie Federacji Rosyjskiej

W ocenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji ogromny szum medialny, jaki Wielka Brytania i inne kraje zachodnie starają się stworzyć wokół domniemanego otrucia Siergieja Skripala ma na celu "zdyskredytowanie Federacji Rosyjskiej w przededniu mistrzostw świata w piłce nożnej, których Rosja jest gospodarzem".

Zdaniem rosyjskiego MSZ sugestia, że Rosja ma coś wspólnego ze sprawą, choć śledztwo jeszcze się nie zakończyło, a w istocie - nawet nie zaczęło, "ma prowadzić do wniosku, że należy ukarać Rosję - odwołując uczestnictwo w mistrzostwach".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Otrucie Siergieja Skripala

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
NeutronStar

Bez żadnych dowodów rzucają oskarżenia na szczeblu państwowym. Co to za dno. To samo z Syrią wyprawiają..

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    2
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   usmiech_prezesa

   Jasne, zawsze i wszędzie jest wina Putina.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     3
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      2
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje