tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Rewizja porozumienia nie do przyjęcia". Sprawa niewolnic znów dzieli Tokio i Seul

"Rewizja porozumienia nie do przyjęcia". Sprawa niewolnic znów dzieli Tokio i Seul
Foto: domena publiczna Wikipedia Według japońskiej minister rewidowanie porozumienia między Japonią a Koreą Południową w sprawie tzw. comfort women byłoby nie do przyjęcia

Wszelkie próby zrewidowania porozumienia między Japonią a Koreą Południową w sprawie Koreanek zmuszanych przez Japończyków do prostytucji w czasie II wojny światowej byłyby nie do przyjęcia i skomplikowały wzajemne relacje - oświadczył w środę szef MSZ w Tokio, Taro Kono.

"Porozumienie między Japonią i Koreą Południową zostało zawarte między dwoma rządami i spotkało się z dużym uznaniem społeczności międzynarodowej" - podkreślił Kono w wydanym oświadczeniu.

"Gdyby rząd Korei Południowej (...) próbował zmieniać porozumienie, które jest już wdrażane w życie, to utrudniłoby to relacje Japonii z Koreą Południową i byłoby nie do przyjęcia" - dodał.

Sprawa dzieli oba kraje

Wcześniej szefowa południowokoreańskiej dyplomacji Kang Kiung Wha oceniła, że porozumienie zawarte między Seulem a Tokio w 2015 roku nie spełniło potrzeb ofiar oraz przeprosiła za zawarcie tej budzącej kontrowersje umowy.

Prawa tzw. kobiet do towarzystwa (comfort women), wykorzystywanych przez żołnierzy japońskich sił okupacyjnych podczas II wojny światowej, dzieli oba kraje od ponad siedmiu dekad.

Korea Południowa uważa, że Japonia dotychczas niedostatecznie przeprosiła za zbrodnie popełnione podczas wojny na narodzie koreańskim. Z kolei Tokio stoi na stanowisku, że układ z grudnia 2015 roku ustanawiający specjalny fundusz reparacyjny dla poszkodowanych Koreanek zamyka temat dalszych negocjacji w tej sprawie. Japonia przekazała południowokoreańskiej fundacji zajmującej się odszkodowaniami dla ofiar kwotę miliarda jenów (ok. 9 mln dolarów).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje