Europa przestrzega Trumpa. "Wielkie niebezpieczeństwo dla pokoju i stabilności"


Nie ma potrzeby renegocjowania porozumienia nuklearnego z Iranem, pomimo krytyki ze strony USA - powiedziała w ONZ szefowa europejskiej dyplomacji Federica Mogherini. Wtórował jej szef dyplomacji Niemiec, który ostrzegał Donalda Trumpa, że byłoby to "wielkie niebezpieczeństwo dla pokoju i stabilności".

Obie wypowiedzi padły podczas spotkania w siedzibie ONZ w środę wieczorem czasu lokalnego, kiedy ministrowie spraw zagranicznych Iranu, USA, Chin, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec brali udział w spotkaniu na temat wprowadzania w życie porozumienia mocarstw z Iranem.

Europa nie chce zmian

- Nie omawialiśmy zmian i wszyscy byliśmy zgodni, że porozumienie do chwili obecnej respektowane jest przez wszystkich - oświadczyła Mogherini, która odpowiada za kontakty między Iranem a sześcioma mocarstwami.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zapewnił, że Rosja nadal będzie wspierać porozumienie z Iranem.

- Zniszczenie porozumienia nuklearnego z Iranem byłoby znacznym krokiem wstecz - powiedział szef niemieckiego MSZ. Jak zaznaczył, pojawiłoby się wtedy "wielkie niebezpieczeństwo dla pokoju i stabilności w regionie bliskowschodnim".

Jak zadeklarował Gabriel, Iran "według wszystkiego co wiemy ściśle przestrzega tego porozumienia". Skrytykował jednocześnie rolę Teheranu w konfliktach zbrojnych w Jemenie, Syrii, Iraku i Libanie. "Dlatego jest także konieczne rozmawianie z Irakiem na ten temat jasnym językiem" - wskazał szef niemieckiej dyplomacji.

Amerykanie krytyczni

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył po spotkaniu, do którego doszło na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że Stany Zjednoczone są krytycznie nastawione do tego porozumienia, ale przyznał, że do tej pory Iran wypełniał warunki umowy. Amerykanin ponownie zarzucił władzom w Teheranie, że destabilizują sytuację w regionie.

Prezydent Donald Trump wielokrotnie krytykował mozolnie wynegocjowane porozumienie, w którym światowe mocarstwa zgodziły się na stopniowe znoszenie sankcji wobec Iranu w zamian za demontaż irańskiego programu uzyskania broni jądrowej. Zapowiedział, że w październiku ogłosi, czy porozumienie to ma jeszcze przed sobą przyszłość.

Zawarty w 2015 roku układ między Iranem a tak zwaną grupą 5+1 (Chiny, Francja, Rosja, USA, Wielka Brytania i Niemcy) ma na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

Autor: mk/sk / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: