tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Duda spotkał się ze Steinmeierem. "Sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji"

zobacz więcej wideo »
Duda spotkał się ze Steinmeierem. "Sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji"
 • Duda spotkał się ze SteinmeieremDuda spotkał się ze Steinmeierem
 • Biuro Analiz Sejmowych: Polsce należą się reparacjeBiuro Analiz Sejmowych: Polsce należą się reparacje
 • Premier: Reparacje należą się Polsce. Jesteśmy gotowi się o nie upominaćPremier: Reparacje należą się Polsce. Jesteśmy gotowi się o nie upominać
 • Polska płaci za reparacjePolska płaci za reparacje
 • Prezydenci rozmawiali o reparacjach wojennychPrezydenci rozmawiali o reparacjach wojennych
Foto: Maciej Biedrzycki / KPRP | Video: tvn24 Duda spotkał się ze Steinmeierem

Prezydent Andrzej Duda spotkał się na Malcie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Obaj przywódcy zgodzili się, że sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Do spotkania prezydentów Polski i Niemiec doszło w czwartek po południu.

Jak zaznaczył Szczerski, obaj przywódcy "rozmawiali o rozmaitych aspektach historycznych i bieżących relacjach polsko-niemieckich". - Poruszyli kwestie zainicjowanej w Polsce debaty wokół problemu niemieckich odszkodowań za polskie straty poniesione w czasie II wojny światowej - dodał.

- Prezydenci przedyskutowali rozmaite polityczne i prawne uwarunkowania związane z kwestią odszkodowań. Rozmówcy wyrazili przekonanie, że sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji i niezależnie od rozwoju sytuacji w kwestii odszkodowań będą czynili wszystko, aby bogaty dorobek polsko-niemieckich relacji ostatnich lat został zachowany - podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Źródło: KPRP / Maciej Biedrzycki Spotkanie Duda-Steinmeier

Rozmowa dłuższa niż planowano

Jak podał Szczerski, rozmowa prezydentów Polski i Niemiec trwała godzinę, a więc dłużej niż planowano.

- W pierwszej części poruszono kwestie dotyczące przyszłości polityki europejskiej w kontekście wyborów niemieckich. W czasie dyskusji o przyszłości UE prezydenci zgodzili się, że musi nastąpić mobilizacja państw europejskich na rzecz przełamania obecnego impasu w poszukiwaniu pozytywnych rozwiązań dla obywateli Unii - podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Jak dodał, za najważniejsze kwestie obaj prezydenci uznali sprawy bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, potrzeby pobudzenia rozwoju gospodarczego w ramach jednego i niepodzielonego wspólnego rynku oraz właściwą odpowiedź na kryzys migracyjny.

Szczerski poinformował również, że zdaniem rozmówców w kontekście Brexitu Unia potrzebuje utwierdzenia się w swojej jedności i skuteczności bez niepotrzebnych podziałów i wewnętrznych napięć.

Oglądaj
Prezydenci rozmawiali o reparacjach wojennych
Wideo: TVN24 BiS Prezydenci rozmawiali o reparacjach wojennych

Dyskusje o kursie UE

Prezydent Duda przebywa na Malcie w związku ze spotkaniem Grupy Arraiolos, w skład której wchodzi 12 krajów europejskich.

- Głównym celem spotkań Grupy jest wspólna refleksja nad przyszłością zjednoczonej Europy. W agendzie rozmów pojawiają się także aktualne zagrożenia i najważniejsze wyzwania dla Starego Kontynentu - mówił wcześniej w czwartek Szczerski.

Według niego w tym roku prezydenci będą rozmawiać przede wszystkim na tematy związane z rozwojem społeczno-gospodarczym Europy. - Prezydenci podejmą dyskusję na temat działań na rzecz wzrostu i zwiększenia konkurencyjności unijnych gospodarek. Rozmawiać będą także o wymiarze społecznym wspólnego europejskiego projektu - mówił szef gabinetu prezydenta.

Podczas spotkania omówione zostaną również kwestie związane z walką z ubóstwem i bezrobociem, zwłaszcza wśród osób młodych. Jak poinformował Szczerski, drugim przewodnim tematem tegorocznego spotkania będzie polityka bezpieczeństwa w regionie basenu Morza Śródziemnomorskiego w kontekście kryzysu migracyjnego.

Spotkanie prezydentów z mniejszą władzą

Przed rozpoczęciem obrad Grupy Arraiolos prezydent Duda spotka się w czwartek rano z prezydent Malty Marie-Louise Coleiro Preca i premierem tego kraju Josephem Muscatem. - Tematem rozmów będą kwestie dwustronne, w tym rozwój relacji gospodarczych, tematyka bezpieczeństwa a także współpraca na arenie międzynarodowej, z uwzględnieniem bieżącej agendy unijnej - powiedział Szczerski.

Nieformalne spotkania prezydentów państw grupy Arraiolos zostały zapoczątkowane w październiku 2003 roku, kiedy to na zaproszenie ówczesnego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio przywódcy spotkali się w miejscowości Arraiolos. W 2013 roku spotkanie odbyło się w Krakowie.

Grupa skupia prezydentów państw UE niesprawujących bezpośrednio władzy wykonawczej w swych krajach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
pirat2

Spotkali się dwaj panowie, którzy w swoich krajach, nie mają nic do gadania.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    2
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   jawotr
   jawotr

   I co, zaoferował zwrot Ziem Zachodnich za reparacje?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      4
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje