tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Spór o dalekowschodnie wyspy

Amerykański niszczyciel przepłynął obok spornych wysp. Chiny protestują

Amerykański niszczyciel przepłynął obok spornych wysp. Chiny protestują
Foto: U.S. Navy / public domain USS Chafee przepłynął obok Wysp Paracelskich

Niszczyciel rakietowy USS Chafee przepłynął w pobliżu wysp na Morzu Południowochińskim, do których prawa roszczą sobie Chiny - poinformował Reuters, powołując się na trzech przedstawicieli administracji USA.

Rejs okrętu US Navy był kolejnym tego typu na Morzu Południowochińskim, jak jednak zauważył Reuters, był "mniej prowokacyjny" niż poprzednie.

W sierpniu niszczyciel rakietowy USS John S. McCain przepłynął w odległości mniejszej niż 12 mil morskich od wchodzącej w skład archipelagu Spratly Rafy Mischief, przekształconej przez Chińczyków w sztucznie usypaną wyspę z portem, lotniskiem i garnizonem wojskowym.

Tym razem USS Chafee miał natomiast przepłynąć blisko granicy 12 mil morskich od Wysp Paracelskich, jednak jej nie naruszyć.

Rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Hua Chunying poinformowała w środę, że Chiny skierowały do USA "zdecydowany protest" w tej sprawie.

- Chiny niezwłocznie wysłały okręty wojenne i wojskowe odrzutowce, by zbadać sytuację i zidentyfikować okręt, jak również ostrzec jednostkę i zażądać jej odpłynięcia. Chiny będą nadal podejmować zdecydowane działania chroniące suwerenność chińskiego terytorium i chińskie interesy na morzu. Chiny wzywają USA, by w pełni szanowały terytorium Chin i ich interesy w dziedzinie bezpieczeństwa, by w pełni szanowały wysiłki państw regionu na rzecz ochrony pokoju i stabilności na Morzu Południowochińskim oraz by zaprzestały tych błędnych działań - powiedziała rzeczniczka na codziennym briefingu prasowym.

Spór o dalekowschodnie wyspy

Chiny roszczą sobie prawa do większości akwenu Morza Południowochińskiego, przez który rocznie transportowane są towary i surowce o szacowanej wartości ponad 5 bilionów dolarów. Roszczenia terytorialne dotyczą Wysp Spratly i Wysp Paracelskich i od lat wywołują konflikty z krajami regionu, głównie z Wietnamem, Filipinami, Brunei i Tajwanem, a także w mniejszym stopniu z Malezją i Indonezją.

Roszczeniom tym przeciwstawiają się również Stany Zjednoczone uważając je za niezgodne z prawem międzynarodowym i zagrażające swobodzie międzynarodowej żeglugi.

Źródło: tvn24 Sporne Wyspy Paracelskie na Morzu Południowochińskim

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Spór o dalekowschodnie wyspy

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje