tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Sondaż: ponad połowa Amerykanów za operacją odwetową przeciwko Korei Północnej

Sondaż: ponad połowa Amerykanów za 
operacją odwetową przeciwko Korei Północnej
Foto: KCNA Groźne napięcie na linii Ameryka - Korea Północna (Materiał programu "Polska i świat, 09.08.17)

Blisko dwie trzecie Amerykanów uważa nuklearny atak rakietowy Korei Północnej na terytorium Stanów Zjednoczonych za "poważne i realne zagrożenie" - wykazał sondaż telewizji CNN, którego wyniki zostały opublikowane w środę. W stosunku do sondażu z marca odsetek osób wyrażających taką opinię zwiększył się o 14 punktów procentowych.

Wyniki sondażu, przeprowadzonego jeszcze przed ostatnią eskalacją napięcia na linii Waszyngton-Pjongjang, odzwierciedlają poważną zmianę nastawienia amerykańskiej opinii publicznej wobec Korei Północnej. Do niedawna zdaniem większości Amerykanów dyktatura Kim Dzong Una stanowiła raczej odległe i "egzotyczne" zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

W marcu bieżącego roku 48 procent Amerykanów badanych w podobnym sondażu uznało Koreę Północną za poważne zagrożenie. Obecnie opinię taką podziela 62 procent Amerykanów. 77 procent respondentów sondażu uważa, że Korea Północna jest w stanie dokonać ataku rakietowego na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Reakcja Waszyngtonu

Sondaż wykazał też, że Amerykanie są podzieleni w opiniach, jaka powinna być reakcja Waszyngtonu na pogróżki Pjongjangu. Większość, bo 55 procent badanych, opowiedziała się za przeprowadzaniem odwetowej operacji militarnej wobec Korei Północnej. 43 procent było zdecydowanie przeciwne takiej ripoście Waszyngtonu wobec reżimu Kim Dzong Una.

Połowa respondentów nie była zadowolona z poczynań prezydenta Donalda Trumpa wobec zagrożenia, jakie stanowią północnokoreańskie programy produkcji broni atomowej i środków jej przenoszenia. 37 procent było przeciwnego zdania.

Sondaż po ostatnich próbach rakietowych

Sondaż firmy SSRS na zlecenie telewizji CNN został przeprowadzony po ostatnich próbach rakietowych Pjongjangu, które doprowadziły wielu amerykańskich ekspertów do wniosku, że rakiety Kim Dzong Una w odpowiednich warunkach mogą uderzyć w zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, jednak przed ostatnimi pogróżkami władz Korei Północnej w odpowiedzi na sankcje wprowadzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i surowym ostrzeżeniem Pjongjangu przez Trumpa.

Amerykański prezydent ostrzegł we wtorek, że jeśli Korea Północna nie przestanie grozić Stanom Zjednoczonym, spotka ją "ogień i gniew, jakich świat jeszcze nie widział".

W reakcji na zaostrzenie przez Trumpa retoryki Korea Północna zagroziła zaatakowaniem wyspy Guam, terytorium powierniczego Stanów Zjednoczonych, gdzie znajduje się baza amerykańskiego lotnictwa strategicznego Anderson.

Badania firmy SSRS na zlecenie telewizji CNN zostały przeprowadzone telefonicznie wśród 1 018 zarejestrowanych wyborców od 3 do 6 sierpnia. Błąd statystyczny wynosi 3,6 pkt proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Korea Północna grozi USA

Korea Północna grozi

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje