tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Niemcy wybrali

Ponad trzy miesiące bez rządu. Sondaż: spada poparcie dla partii Merkel i Schulza

Ponad trzy miesiące bez rządu. Sondaż: spada poparcie dla partii Merkel i Schulza
Foto: bundeskanzlerin.de Angela Merkel traci poparcie

Przed rozpoczęciem rozmów sondażowych o koalicyjnym rządzie chadeków i socjaldemokratów spada poparcie dla obu bloków politycznych. Po raz pierwszy od czerwca 2016 roku na SPD chce głosować mniej niż 20 procent wyborców - podał w środę "Bild".

W sondażu instytutu INSA dla "Bilda" gotowość do głosowania na SPD zadeklarowało 19,5 procent pytanych, o jeden punkt procentowy mniej niż w poprzednim badaniu.

Na partie chadeckie CDU/CSU chce głosować 32,5 procent elektoratu, co oznacza spadek o 0,5 punktu procentowego.

Niemal połowa pytanych Niemców sceptycznie o koalicji

W najbliższą niedzielę odbędzie się pierwsza tura rozmów sondażowych trzech partii. Wcześniej, w środę po południu ostatnie szczegóły spotkania omówią liderzy potencjalnych koalicjantów: Angela Merkel (CDU), Horst Seehofer (CSU) i Martin Schulz (SPD).

Przeciągające się przygotowania do podjęcia negocjacji doprowadziły do spadku poparcia dla koalicji CDU/CSU i SPD w niemieckim społeczeństwie. Tylko 32,1 procent uczestników ankiety popiera wspólny rząd chadeków i socjaldemokratów. 30,3 procent opowiada się za przedterminowymi wyborami, a 20,2 procent chce, by Merkel stanęła na czele rządu mniejszościowego CDU/CSU.

Niemal połowa Niemców (48,6 procent) uważa, że "wielka koalicja" chrześcijańskich demokratów i socjaldemokratów nie jest dobrym wyjściem dla kraju. Przeciwnego zdania jest 30,4 procent ankietowanych.

Trzy i pół miesiąca bez rządu

W wyborach do Bundestagu 24 września blok partii chadeckich CDU/CSU uzyskał wynik znacznie poniżej oczekiwań (32,9 procent). Aby utworzyć rząd, Merkel potrzebuje koalicjantów.

Po fiasku rozmów z FDP i Zielonymi chadecy rozpoczęli starania o sojusz z SPD. Socjaldemokraci deklarowali początkowo wolę przejścia do opozycji, zmienili jednak zdanie pod wpływem sugestii prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Eksperci uważają, że nowy rząd powstanie nie wcześniej niż w marcu.

Od 24 października Merkel i jej ministrowie sprawują swe obowiązki jedynie komisarycznie, co ogranicza pole manewru rządu, szczególnie w kwestiach międzynarodowych. Brak rządu posiadającego poparcie nowego parlamentu wpływa negatywnie na wizerunek Merkel. W orędziu noworocznym kanclerz zapowiedziała szybkie utworzenie stabilnego rządu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Niemcy wybrali

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje