tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Katalonia chce niepodległości

Sondaż: wśród Katalończyków spadło poparcie dla separatyzmu

Sondaż: wśród Katalończyków spadło poparcie dla separatyzmu
Foto: Shutterstock Rozpędzono protest separatystów w Barcelonie

Poparcie Katalończyków dla idei secesji regionu zmalało do 40,8 procent - wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek badawczy regionalnego rządu katalońskiego, Generalitat. Przeciwnych idei oderwania się od Hiszpanii jest obecnie 53,9 procent Katalończyków.

Stanowi to spadek o 8 punktów procentowych w porównaniu z sondażem z października ubiegłego roku przeprowadzonym parę tygodni po nielegalnym według hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego referendum z 1 października ubiegłego roku.

Mimo przeszkód administracyjnych oraz interwencji policji, która zablokowała część lokali wyborczych, wzięło w nim udział nieco ponad 43 procent katalońskich wyborców, z których 90 procent opowiedziało się za niepodległością zamożnego, cieszącego się znaczną autonomią kulturalną regionu.

Spadek poparcia dla niepodległości

Według hiszpańskiej agencji EFE spadek poparcia dla idei niepodległości Katalonii nastąpił po zwołanych przez rząd hiszpański wyborach regionalnych z 21 grudnia ubiegłego roku właśnie w chwili, gdy partie opowiadające się za secesją Katalonii - centroprawicowa Razem dla Katalonii (JxCAT) i centrolewicowa Republikańska Lewica Katalonii (ERC) próbują dojść do porozumienia w sprawie utworzenia wspólnego rządu.

Wybory te zostały zwołane przez hiszpański rząd po odwołaniu z urzędu premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta i zdymisjonowaniu całego jego rządu z powodu wdrożenia "jednostronnego i sprzecznego z konstytucją Hiszpanii" procesu uniezależnienia się regionu od Hiszpanii.

Jednocześnie hiszpański wymiar sprawiedliwości prowadzi dochodzenia wobec osób odpowiedzialnych za cały proces zmierzający do secesji Katalonii. Niektórzy z polityków  przebywają w areszcie tymczasowym, inni korzystają z warunkowego zwolnienia z aresztu. Puigdemont i czterej jego byli ministrowie przebywają w Belgii.

Katalonia bez rządu

Przewodniczący nowo wybranego parlamentu Katalonii Roger Torrent zapowiedział zwołanie na przyszły tydzień debaty w sprawie formuły, w jakiej mógłby być powołany nowy rząd regionalny Katalonii.

Mimo że największym ugrupowaniem w nowym katalońskim parlamencie zostali liberałowie z partii Ciudadanos nie mają oni niezbędnej większości do utworzenia gabinetu ani kandydatów na sojuszników.

Tymczasem ugrupowanie Puigdemonta JxCAT, ERC i radykalnie lewicowa Jedność Ludowa dysponują taką większością.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Katalonia chce niepodległości

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje