Sojusznicy wzywają USA, by  nie wypowiadały traktatu INF

[object Object]
Co to jest traktat INF?TVN24 BiS
wideo 2/2

Stany Zjednoczone prowadzą konsultacje z europejskimi sojusznikami w sprawie traktatu INF, którego wypowiedzenie ogłosił niedawno prezydent Donald Trump - oświadczył w niedzielę minister obrony James Mattis.

Według źródeł dyplomatycznych, część europejskich członków NATO wezwała w czwartek USA, by zamiast wypowiadać traktat INF, spróbowały wywrzeć presję na Rosję i zmusić ją do przestrzegania jego postanowień.

Amerykańsko-europejskie konsultacje

- Prowadzimy konsultacje z naszymi europejskimi partnerami. Rozmawiałem o tym wczoraj z niemiecką minister obrony (Ursulą von der Leyen - red.) i jak powiedziałem konsultacje są kontynuowane - oświadczył Mattis dziennikarzom towarzyszącym mu w podróży do Pragi na uroczystości z okazji 100. rocznicy powstania Czechosłowacji.

Mattis dodał, że grudniowe spotkanie ministrów obrony państw NATO w Brukseli będzie "pewnego rodzaju punktem kulminacyjnym" tych konsultacji.

Traktat INF został podpisany w 1987 roku przez ówczesnych przywódców Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego, Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa. Przewidywał on całkowitą likwidację wystrzeliwanych z wyrzutni naziemnych pocisków balistycznych i pocisków manewrujących pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM), a więc od 500 km do 5,5 tys. km. W poprzedni weekend Trump zapowiedział wypowiedzenie traktatu, wyjaśniając tę decyzję tym, że Rosja łamie jego postanowienia.

Autor: momo//rzw / Źródło: PAP