tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Tysiące Słowaków na protestach przeciwko szefowi policji

zobacz więcej wideo »
Tysiące Słowaków na protestach przeciwko szefowi policji
 • Słowacy protestują. Domagają się udziału niezależnych ekspertów w śledztwie dotyczącym śmierci Jana KuciakaSłowacy protestują. Domagają się udziału niezależnych...
 • Pogrzeb Kuciaka i jego narzeczonej (wideo archiwalne) Pogrzeb Kuciaka i jego narzeczonej (wideo archiwalne)
 • Ogromna skala protestów w małej SłowacjiOgromna skala protestów w małej Słowacji
 • Rozmowa z Tomaszem Maćkowiakiem o Janie KuciakuRozmowa z Tomaszem Maćkowiakiem o Janie Kuciaku
 • Rozmowa o Janie Kuciaku z Bertoldem Kittelem, dziennikarzem "Superwizjera"Rozmowa o Janie Kuciaku z Bertoldem Kittelem, dziennikarzem...
 • Peter Dzurilla o morderstwie słowackiego dziennikarzaPeter Dzurilla o morderstwie słowackiego dziennikarza
 • Peter Dzurilla o zamordowanym Janie KuciakuPeter Dzurilla o zamordowanym Janie Kuciaku
Foto: Vladimir Simicek/AFP/East News | Video: Fakty TVN Słowacja. Tysiące ludzi na protestach przeciwko szefowi policji

Słowacy wyszli w niedzielę na ulice, by domagać się zmian w kierownictwie policji, w tym dymisji jej szefa, po zabójstwie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Według portalu "Dennik N" w proteście w Bratysławie mogło uczestniczyć nawet 30 tysięcy osób.

Organizatorem demonstracji, które odbyły się w stolicy Słowacji oraz w Humennem na wschodzie kraju, była inicjatywa Na Rzecz Przyzwoitej Słowacji, wzywająca także do wcześniejszych demonstracji w wielu miastach po zabójstwie Kuciaka i Martiny Kusznirovej przed siedmioma tygodniami.

Niedzielne protesty w obu miastach przebiegły spokojnie, a obok matki Kusznirovej uczestniczyli w nich koledzy zastrzelonego dziennikarza i wielu artystów. W Bratysławie na koncercie wystąpiła piosenkarka Jane Birkin.

Wywrzeć presję na ministrze

Jak napisali w mediach społecznościowych członkowie komitetu organizacyjnego, celem niedzielnych demonstracji było wywarcie presji na ministra spraw wewnętrznych Tomasza Druckera, który po objęciu stanowiska po rekonstrukcji rządu 22 marca publicznie zapowiadał, że jego priorytetem będzie zmiana w kierownictwie policji. Tego zobowiązania do tej pory nie wykonał.

Protestujący domagają się zmian w szefostwie policji, w tym odejścia jej komendanta Tibora Gaszpara, któremu zarzucają błędy w prowadzeniu śledztwa po zabójstwie Kuciaka i Kusznirovej, lekceważenie wcześniej zgłaszanych informacji o zagrożeniu dla ich bezpieczeństwa, a także niewyciąganie wniosków z tekstów Kuciaka o działalności włoskiej mafii na Słowacji.

"To nie jest przyzwoita Słowacja"

Premier Peter Pellegrini bronił w niedzielę w programie telewizji informacyjnej Ta3 swojego ministra, a o komendancie policji powiedział, że "jest wielkim profesjonalistą". Skrytykował też organizatorów protestów, którym zarzucił upolitycznianie całej akcji.

- To nie jest przyzwoita Słowacja - powiedział.

Zdaniem komentatorów portalu "Dennik N" zwłoka w podejmowaniu decyzji o zmianach na wysokich stanowiskach w policji związana jest z konfliktem wewnątrz najsilniejszej partii koalicji rządzącej Słowacją, Kierunek - Socjalna Demokracja (Smer-SD) byłego premiera Roberta Fico. Fico i jego najbliższy współpracownik, były szef MSZ i wiceprzewodniczący partii Robert Kaliniak, sprzeciwiają się zmianom proponowanym przez nowe kierownictwo resortu.

Kuciak, reporter śledczy portalu Aktualne.Sk, i Martina Kusznirova zostali zamordowani pod koniec lutego. Policja i prokuratura uważają, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zbrodni były demaskatorskie artykuły dziennikarza. W ostatnim, niedokończonym reportażu opisał on działalność włoskich grup przestępczych działających na terytorium Słowacji oraz obecność osób bliskich włoskiej organizacji mafijnej 'ndrangheta w otoczeniu Fico. Społeczne protesty doprowadziły w marcu do rekonstrukcji rządu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Pozostałe informacje