tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Rosja kontra NATO

Prezydent Litwy kontra premier Litwy. Poszło o stosunki z Rosją

Prezydent Litwy kontra premier Litwy. Poszło o stosunki z Rosją
Foto: Kapeksas / Wikipedia (CC BY SA 3.0) Dalia Grybauskaite

Premier Litwy Saulius Skvernelis opowiedział się za wznowieniem pracy Litewsko-Rosyjskiej Komisji Międzyrządowej, która nie obraduje od sześciu lat. Prezydent kraju Dalia Grybauskaite oświadczyła, że taka propozycja jest "nieodpowiedzialna".

O możliwości wznowienia kontaktów politycznych z Rosją premier powiedział w wywiadzie dla litewskiej rozgłośni Żiniu radijas. Wskazał, że dialog litewsko-rosyjski mógłby dotyczyć kontaktów handlowych, rolnictwa, kwestii energetycznych, transportu, sytuacji litewskich nauczycieli w obwodzie kaliningradzkim.

Rozdzielnie gospodarki od polityki niemożliwe

Prezydent Grybauskaite w reakcji na wypowiedź Skvernelisa przypomniała, że "ważne kwestie dotyczące energetyki, transportu, czy handlu powinny być rozstrzygane z udziałem instytucji unijnych". - Dlatego też teraz wznawianie pracy komisji dwustronnej (Litwy i Rosji - red.) jest niecelowe, a ze względu na bezpieczeństwo narodowe nieodpowiedzialne - oświadczyła prezydent.

Szefowa państwa wskazała, że "polityczne stosunki bilateralne na najwyższym szczeblu są możliwe tylko pomiędzy krajami demonstrującymi przyjazne kontakty".

- Tymczasem Rosja łamie zasady prawa międzynarodowego, realizuje agresywną politykę wojskową, informacyjną i w cyberprzestrzeni względem państw sąsiednich - powiedziała Grybauskaite, zaznaczając, że "naiwne jest założenie, iż w kontaktach z takim państwem możliwe będzie rozdzielenie gospodarki od polityki".

Również minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius uważa, że "obecnie nie ma przesłanek do wznowienia kontaktów politycznych z Rosją".

Bo inni kontakty z Rosja utrzymują

Przed kilkoma dniami premier Skvernelis powiedział dziennikarzom, że Litwa powinna w tym roku nawiązać kontakty z przedstawicielami władz Rosji. Wyraził opinię, że dotychczasowa litewska polityka izolacji Rosji nie jest korzystna.

Skvernelis przypomniał, że Litwa jest w UE "jedynym krajem, który nie ma żadnych kontaktów z tym państwem". - Tymczasem inne sąsiednie kraje prowadzą z Rosją aktywną politykę gospodarczą - powiedział premier w wywiadzie dla litewskiej prywatnej telewizji LNK.

Od czasu aneksji Krymu w 2014 roku Litwa nie zorganizowała żadnego spotkania z przedstawicielami władz Rosji. Państwa sąsiednie – Estonia i Łotwa - utrzymują z Rosją stosunki na szczeblu ministerialnym. Duże państwa Europy Zachodniej współpracują z Rosją na najwyższym szczeblu.

W maju 2017 roku z wizytą w Rosji przebywała kanclerz Niemiec Angela Merkel, a prezydent Rosji Władimir Putin gościł we Francji, gdzie spotkał się z prezydentem Emmanuelem Macronem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Rosja kontra NATO

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje