Skradzione insygnia prezydenckie odnalazły się w kościele


Zabytkowy boliwijski medal i szarfę zakładaną przez prezydenta Boliwii skradziono we wtorek w dzielnicy czerwonych latarni w mieście El Alto. Cenne przedmioty odnalazły się jednak po niecałej dobie - zostały pozostawione w jednym z okolicznych kościołów.

Prezydencki medal z 22-karatowego złota jest wysadzany szmaragdami i pochodzi z 1825 roku, gdy został wręczony największemu bohaterowi narodowemu i bojownikowi o wolność Ameryki Południowej Simonowi Bolivarowi. Przez większość czasu przechowywany jest w państwowym Banku Boliwii i wyciągany jedynie na specjalne okazje, gdy ma go założyć prezydent.

Plecak w samochodzie

Tak właśnie było we wtorek, gdy oficer wiózł prezydenckie insygnia na lotnisko w El Alto, mieście na zachód od La Paz. Bezcenne przedmioty w plecaku miały trafić do miasta Cochabamba w środkowej Boliwii, gdzie miały być przekazane prezydentowi na obchody święta sił zbrojnych.

Oficer spóźnił się jednak na swój lot i czekając na nowe połączenie, pozostawił plecak w samochodzie zaparkowanym w pobliskiej dzielnicy czerwonych latarni. Gdy wrócił, samochód był uszkodzony i otwarty, a bezcenne insygnia skradzione z jego wnętrza.

Mężczyzna natychmiast po tym zdarzeniu został zatrzymany i przesłuchany. Były boliwijski prezydent Carlos Mesa porównał tę kradzież w rozmowie z agencją informacyjną AFP do zrabowania "korony brytyjskiej królowej Elżbiety II".

O braku insygniów Boliwijczycy mogli przekonać się już następnego dnia w środę, gdy prezydent Evo Morales wystąpił bez nich na corocznym święcie sił zbrojnych. Przy tej okazji, jak zauważa BBC, insygnia zawsze były noszone.

Anonimowy telefon

Niecałe 24 godziny po kradzieży bezcenny medal i szarfa szczęśliwie się odnalazły. Jak poinformowała w środę boliwijska policja, służby otrzymały anonimowy telefon, że dwa zaginione przedmioty znajdują się w plecaku pozostawionym w kościele świętego Piotra w centrum La Paz. Doniesienie się potwierdziło, zostały tam odnalezione w doskonałym stanie.

Autor: mm / Źródło: BBC, efe.com