tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Skazanie Tymoszenko to wewnętrzna sprawa Ukrainy"

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział we wtorek w Doniecku, że skazanie na siedem lat więzienia przywódczyni ukraińskiej opozycji Julii Tymoszenko jest "wewnętrzną sprawą Ukrainy", choć decyzje sądu w tym kraju "nie powinny mieć wymiaru politycznego".

Skazanie na siedem lat więzienia przywódczyni ukraińskiej opozycji Julii Tymoszenko jest wewnętrzną sprawą Ukrainy, choć decyzje sądu w tym kraju nie powinny mieć wymiaru politycznego

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew

- Wychodzę z zasady poszanowania suwerenności Ukrainy co do decyzji jej władz, w tym wymiaru sprawiedliwości. Jeśli pytacie o moją ocenę tej sprawy jako prezydenta, to mówię tak: chciałbym, aby wyroki sądów ukraińskich oparte były na ukraińskim ustawodawstwie i aby wyroki te nie miały żadnego wymiaru politycznego, ani antyrosyjskiego - powiedział Miedwiediew na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

Bez wpływu na zobowiązania międzynarodowe

Rosyjski przywódca podkreślił, że wyroki nie powinny "podawać w wątpliwość zobowiązań międzynarodowych" Ukrainy. Była to najpewniej aluzja do umowy gazowej z 2009 roku, za której zawarcie z rządem Rosji została skazana Tymoszenko, ponieważ - zdaniem sądu w Kijowie - w ten sposób ówczesna premier zaszkodziła interesom państwa ukraińskiego.

Wyrok na Tymoszenko stał się powodem znacznego ochłodzenia stosunków UE z Ukrainą i przełożenia czwartkowej wizyty prezydenta Janukowycza w Brukseli.

ant/fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje