"Silna i bezpieczna Ukraina leży we wspólnym interesie Polski i USA"


Polska konsekwentnie wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, a także proces reform, których wdrożenie jest kluczem do jej prawdziwej niezależności i odporności na zagrożenia zewnętrzne - powiedział we wtorek w Toronto minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Z szefem polskiej dyplomacji rozmawiał między innymi Kurt Volker, specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Ukrainie.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przedstawił stanowisko Polski w trakcie międzynarodowej konferencji na temat reform na Ukrainie, w tym roku współorganizowanej przez Kanadę.

"Wzmocnić wysiłki"

W Toronto obecny był także specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Ukrainie Kurt Volker, który rozmawiał z szefem polskiego MSZ.

"Silna i bezpieczna Ukraina, zintegrowana w regionie i wewnątrz społeczności transatlantyckiej leży we wspólnym interesie Polski i Stanów Zjednoczonych" - napisał na Twitterze Volker. Jak dodał, razem z Czaputowiczem rozmawiali o tym, jak "wzmocnić wysiłki na rzecz wspierania reform i stworzyć otwartą i dynamicznie rozwijającą się Ukrainę."

"Reformy kluczem niezależności"

- Polska konsekwentnie wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, podnosząc kwestię rosyjskiej agresji i sytuacji na okupowanym Krymie na różnych forach międzynarodowych, w tym w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, OBWE, w Radzie Europy, NATO i w Unii Europejskiej, a także zdecydowanie wspiera Ukrainę w trwającym procesie wdrażania reform - powiedział Czaputowicz.

- Trwałość, integralność i nieodwracalność reform na Ukrainie, jak sugerują organizatorzy tej konferencji, powinna być naszym hasłem przewodnim w tym wspólnym wysiłku - dodał.

- Nic nie uczyni Ukrainy bardziej niezależną i odporną na zagrożenia zewnętrzne niż udane reformy - ocenił szef MSZ.

"Chcemy wysoko rozwiniętej Ukrainy"

Minister przypomniał, że w 2018 roku Ukraina była największym odbiorcą polskiej oficjalnej pomocy rozwojowej, otrzymując wsparcie o wartości ponad 56 milionów euro.

- Skupiamy się na praktykach dobrego rządzenia, kapitale ludzkim, przedsiębiorczości i sektorze prywatnym, a na życzenie rządu ukraińskiego użyczyliśmy wsparcia w reformie mającej na celu decentralizację - powiedział.

Zdaniem Czaputowicza najpotrzebniejsze reformy dotyczą "zwalczania korupcji, wzmacniania instytucji takich jak Najwyższy Sąd Antykorupcyjny i Narodowe Biuro Antykorupcyjne, reforma sądownictwa, a także legislacja chroniąca prawo własności, kluczowa zwłaszcza dla małych i średnich firm".

Występując podczas panelu "Wizja: Ukraina jako kraj o wysokim dochodzie", Czaputowicz mówił też, że trzeba skończyć z monopolizacją i oligarchizacją kraju. - Chcemy widzieć Ukrainę jako wysoko rozwinięty, uporządkowany, sprawny i transparentny kraj, w pełni zintegrowany z gospodarką międzynarodową - podkreślił.

"Udzielenie wsparcia Ukrainie moralnym obowiązkiem"

- Musimy przekonać naszych partnerów w Unii Europejskiej, że jest to dla nas korzystne i w naszym interesie, jest to nasz moralny obowiązek, by udzielić wsparcia Ukrainie, żeby pozostała suwerenna, integralna terytorialnie, z korzyścią dla Ukraińców i dla Europejczyków - dodał szef MSZ.

Minister podkreślił też szybko rozwijającą się współpracę między Polską a Ukrainą, "czy to w sektorze obronnym, czy na poziomie więzi międzyludzkich, czy handlu".

- Polska jest obecnie największym rynkiem eksportowym Ukrainy, a Ukraina to wielki kraj europejski, z ewidentnymi atutami - zaakcentował.

"Nieodwracalność zmian"

Konferencja na temat reform na Ukrainie organizowana jest po raz trzeci. Tegoroczne hasło to "Nieodwracalność zmian".

Rok temu gospodarzem konferencji była Dania, a w 2017 roku - Wielka Brytania. Pomysłodawcą konferencji jest premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, a jej celem jest wsparcie dla programu reform rozpoczętych w 2014 roku na drodze do euroatlantyckiej integracji kraju.

Autor: asty,momo//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@SpecRepUkraine