Sikorski przypomni sprawę Stańczaka


Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozpoczął wizytę w Pakistanie, gdzie część rozmów z przedstawicielami władz przeprowadzi w imieniu szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, reprezentując Unię Europejską. W Islamabadzie Sikorski ma też upomnieć się o losy śledztwa ws. zabitego w 2009 roku polskiego geologa, Piotra Stańczaka.

"Unijny" program rozmów ministra w Islamabadzie obejmuje współpracę w dziedzinie politycznej, bezpieczeństwa, handlu oraz dialog w sprawie praw człowieka. Kwestiom UE poświęcona będzie druga część rozmów plenarnych pod przewodnictwem Sikorskiego i szefowej pakistańskiej dyplomacji Hiny Rabbani Khar.

Ponadto wieczorem Sikorski spotka się z szefami misji dyplomatycznych krajów UE akredytowanymi w Islamabadzie. W spotkaniu weźmie również udział Khar.

Polska sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie UE. Wizyta Sikorskiego jest kolejnym po Indiach przykładem jego zastępstwa uzgodnionego z Ashton. Polska jest pierwszym krajem wcielającym w życie ten rodzaj współpracy, która ma odciążyć szefową unijnej dyplomacji z części obowiązków. W przyszłości mają ją kontynuować szefowie dyplomacji kolejnych państw pełniących rotacyjną prezydencję. Wcześniej Sikorski zastąpił Ashton przewodnicząc w Brukseli radzie partnerstwa UE-Kazachstan.

Ma rozmawiać o Stańczaku

W Islamabadzie odbędą się też polsko-pakistańskie rozmowy bilateralne, które mają obejmować m.in. zacieśnianie współpracy politycznej oraz współpracę gospodarczą. Obecnie polska wymiana handlowa z Pakistanem odbywa się głównie dzięki aktywności małych i średnich firm oraz działalności na miejscu PGNiG, które zaangażowane jest w poszukiwanie surowców energetycznych.

Ponadto minister ma naciskać na podpisanie przez Pakistan umowy o pomocy prawnej, co ma pozwolić na ściganie sprawców zabójstwa w 2009 r. porwanego przez talibów polskiego geologa, Piotra Stańczaka. Pod koniec czerwca z powodu braku odpowiedzi Pakistanu na sześć wniosków o pomoc prawną warszawska prokuratura zawiesiła śledztwo ws. zabójstwa. Warszawa wyraziła wówczas głębokie rozczarowanie postawą Islamabadu, podając że strona pakistańska fakt nieudzielenia dotąd Polsce pomocy prawnej argumentuje m.in. brakiem umowy pomiędzy Polską a Pakistanem o wzajemnej pomocy prawnej.

Poza szefową pakistańskiej dyplomacji, Sikorski ma się spotkać w Islamabadzie także z prezydentem Asifem Alim Zardarim i premierem Yusufem Razą Gilanim.

Źródło: PAP