tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Rosyjski opozycjonista z zakazem udziału w demonstracjach

zobacz więcej wideo »
Rosyjski opozycjonista 
z zakazem udziału w demonstracjach
 • Rosja. Przywódca radykalnego Frontu Lewicy Siergiej UdalcowRosja. Przywódca radykalnego Frontu Lewicy Siergiej Udalcow
 • Setki aresztowanych na demonstracjach NawalnegoSetki aresztowanych na demonstracjach Nawalnego
 • Aleksiej Nawalny znów zatrzymany przez policjęAleksiej Nawalny znów zatrzymany przez policję
Foto: DonSimon / Wikipedia CC0 1.0 | Video: Reuters Archive Trzyletni zakaz udziału w demonstracjach dla opozycjonisty Udalcowa

Rosyjski opozycjonista Siergiej Udalcow, przywódca radykalnego Frontu Lewicy, został objęty trzyletnim nadzorem administracyjnym, który przewiduje m.in. zakaz udziału w demonstracjach - podało radio Echo Moskwy. Udalcow odbywa obecnie karę aresztu.

O objęcie Udalcowa nadzorem administracyjnym wystąpiło MSW Rosji, a sąd w Moskwie w czwartek częściowo przychylił się do tego wniosku. Jak poinformował sędzia Chyzyr Mussokajew, sąd zabronił aktywiście opuszczania obwodu moskiewskiego i nakazał mu pojawianie się dwa razy w miesiącu na komisariacie w rejonie miejsca zamieszkania. Udalcow nie będzie mógł brać udziału w wydarzeniach o charakterze masowym i politycznym. Ograniczenia obowiązują do 8 września 2021 roku.

Udalcow, który był obecny na posiedzeniu sądu, zapowiedział odwołanie od tej decyzji. Opozycjonista oświadczył, że celem wniosku MSW jest "maksymalne ograniczenie działalności społeczno-politycznej". Argumentował, że ograniczenia oznaczają pozbawienie go środków utrzymania - możliwości pracy reporterskiej dla internetowego wydania Swobodnaja Pressa i wyjazdów w różne regiony kraju.

Adwokaci Udalcowa zapowiedzieli, że w razie potrzeby zwrócą się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz).

Demonstracje uliczne

Ograniczenia nałożono na Udalcowa w czasie, gdy w Rosji odbywają się protesty przeciwko zapowiadanemu przez władze podniesieniu wieku emerytalnego. Część tych zgromadzeń organizuje opozycja antykremlowska, a część - zasiadająca w parlamencie Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF) i ruchy lewicowe, w tym Front Lewicy. Po jednej z demonstracji Udalcow został skazany na 30 dni aresztu administracyjnego i wciąż odbywa tę karę, a w areszcie prowadzi głodówkę. Z jej powodu był trzykrotnie hospitalizowany.

W 2014 roku Udalcow został skazany na 4,5 roku kolonii karnej w związku z protestami na moskiewskim Placu Bołotnym 6 maja 2012 roku. Doszło wtedy do starć sił specjalnych policji OMON z opozycjonistami, którzy żądali przeprowadzenia w Rosji uczciwych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. W sierpniu 2017 roku Udalcow wyszedł na wolność.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje