"Siedem tysięcy wagonów z żołnierzami i sprzętem zbliża się do naszych granic"

[object Object]
Mimo porozumienia o zawieszeniu broni, walki w Donbasie trwają. Nagranie archiwalne: rebelianci ostrzelali szkołę w obwodzie donieckimfacebook.com/Vyacheslav.Abroskin/
wideo 2/24

Wprowadzenie sił pokojowych ONZ na całe terytorium opanowane przez prorosyjskich separatystów w Donbasie mogłoby być przełomowym momentem w rozwiązaniu trwającego tam konfliktu - oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Głowa państwa wygłosił doroczne przemówienie na temat polityki wewnętrznej i zagranicznej w parlamencie.

- Rosja ciągle dokonuje prowokacji, czyni przeszkody dla działalności misji monitoringowej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz dostarcza uzbrojenie i najemników. Rozmieszczenie na okupowanym terytorium Donbasu błękitnych hełmów ONZ byłoby przełomem w procesie pokojowego uregulowania konfliktu – powiedział w czwartek Petro Poroszenko, występujący w parlamencie ukraińskim (Radzie Najwyższej).

Rosja nie może uczestniczyć w misji

Prezydent podkreślił, że Rosja, jako państwo, które zaatakowało Ukrainę, nie może uczestniczyć w działaniach ewentualnej misji ONZ, a wspierani przez nią separatyści nie mają prawa głosu w dyskusji na ten temat.

- Misja ta powinna kierować się zasadami obowiązującymi w operacjach pokojowych ONZ, które wykluczają zaangażowanie w nią państwa agresora i strony konfliktu. Nie może być także mowy o uzgadnianiu tej misji z rosyjskimi bojownikami. Praca nad tą inicjatywą nie może być także w żadnym razie podstawą dla odwołania sankcji wobec Rosji – zaznaczył Poroszenko.

Ukraiński prezydent ocenił, że nie ma na razie żadnych oznak tego, iż Rosja jest gotowa do wycofania się z należących do Ukrainy ziem. - Głównym zagrożeniem jest militarne zagrożenie ze strony Rosji. Nie ma oznak, że Moskwa gotowa jest ustąpić z Donbasu, czy z Krymu – powiedział.

Ostrzeżenie przed ćwiczeniami Zapad'17

Poroszenko ostrzegł także przed rozpoczynającymi się za tydzień na Białorusi rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami wojskowymi. - Rosyjsko-białoruskie manewry Zapad 2017 powinny raczej nosić nazwę 'antyzapad' (antyzachód). To z ich powodu wzmocniliśmy kontrolę na naszych granicach – dodał.

- Siedem tysięcy wagonów z żołnierzami i sprzętem zbliżyło się i nadal się zbliża do naszych granic. Nie ma żadnych gwarancji, że po zakończeniu manewrów wszystko to powróci do Rosji – mówił.

Prezydent wyraził nadzieję, że rozmowy, które Ukraina prowadzi z Zachodem na temat dostaw broni, zakończą się sukcesem. Podkreślił, że mimo, iż Ukraina nie jest jeszcze objęta Planem Działań na Rzecz Członkostwa w NATO (MAP), to już dziś wypełnia związane z nim zadania, a większość jego rodaków popiera wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz do UE.

- Nie wykluczam, że w odpowiednim czasie zainicjuję referendum, by pokazać, jaka jest wola ukraińskiego narodu. Pokazać to wszystkim: naszym przyjaciołom, agresywnemu sąsiadowi (Rosji) i wszystkim ukraińskim politykom, by nikomu nie przyszła do głowy rewizja tego kursu czy zawrócenie z niego – oświadczył Poroszenko podczas przemówienia w parlamencie.

Autor: tas/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: