tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Premierzy Indii i Japonii "w pełni się zgadzają" w sprawie Pjongjangu

Przebywający w Indiach premier Japonii Shinzo Abe wezwał do rygorystycznego egzekwowania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wobec Korei Północnej w związku z jej ostatnią próbą nuklearną. Podkreślił, że świat musi skłonić Pjongjang do zmiany polityki.

Chciałbym zaapelować do świata, razem z premierem Modim, że musimy sprawić, aby Korea Północna zmieniła swą politykę, poprzez wdrożenie przez wspólnotę międzynarodową nowo przyjętej rezolucji RB ONZ

Shinzo Abe

Abe przyjechał do Indii z wizytą służącą pogłębieniu relacji gospodarczych i obronnych w celu zrównoważenia rosnących wpływów Chin w regionie - odnotowuje agencja Reutera. Premier Japonii podkreślił, że Delhi popiera stanowisko Tokio w kwestii stanowczego reagowania na obecną politykę Pjongjangu.

- Chciałbym zaapelować do świata, razem z premierem (Indii Narendrą) Modim, że musimy sprawić, aby Korea Północna zmieniła swą politykę, poprzez wdrożenie przez wspólnotę międzynarodową nowo przyjętej rezolucji RB ONZ - podkreślił. - Premier Modi i ja w pełni się z tym zgadzamy - dodał.

Wspólne stanowisko

We wspólnym oświadczeniu po rozmowach obaj premierzy wezwali Koreę Północną do poniechania prac nad bronią nuklearną i pociskami balistycznymi oraz "powstrzymania się od wszelkich prowokacyjnych aktów". Zaapelowali też do Pjongjangu o przestrzeganie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sankcji oraz innych porozumień międzynarodowych.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie w poniedziałek rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północną w związku z przeprowadzeniem 3 września przez ten kraj szóstej już próby nuklearnej, a wcześniej prób z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi (ICBM). Nowe sankcje gospodarcze przewidują m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej do Korei Płn., całkowite embargo na eksport gazu ziemnego do Korei Płn. i zakaz importu północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje