tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Serbia ma nową premier. Pierwsza w historii kobieta na czele rządu

Serbski parlament zatwierdził w czwartek Anę Brnabić na stanowisku premiera. Pierwsza kobieta w historii Serbii na czele rządu zamierza utrzymać dotychczasową politykę nastawioną na integrację z Unią Europejską.

Za kandydaturą Brnabić głosowało 157 posłów, a 55 było przeciw.

Do priorytetów swojej polityki nowa premier zaliczyła reformę edukacji oraz cyfryzację administracji publicznej. Zapowiedziała że jej rząd będzie starał się utrzymać wzrost gospodarczy na poziomie 3,5 procent PKB rocznie.

Pierwsza w historii Serbii kobieta na czele rządu

41-letnia Brnabić to pierwsza w historii Serbii kobieta stojącą na czele rządu. Jest zadeklarowaną lesbijką. Sprawowała między innymi urząd ministra administracji państwowej i samorządu lokalnego.

15 czerwca prezydent Serbii Aleksander Vuczić desygnował Brnabić na stanowisko premiera, budząc przy tym sprzeciw nacjonalistów. Jak odnotowuje agencja AP, ruch prezydenta Serbii interpretowany był jako próba uspokojenia krajów Zachodu obawiających się, że Serbia zbliża się z Rosją.

Nowa premier twierdzi, że integracja z Unią Europejską wraz z zachowaniem dobrych relacji z Moskwą będzie priorytetem jej polityki. Niemniej, jak zauważa AP, w jej rządzie znajdują się otwarcie antyzachodni ministrowie, a wśród nich dotychczasowy minister pracy Aleksandar Vulin.

Serbia, ubiegająca się o członkostwo w UE, stara się w ostatnich latach poprawić ochronę praw mniejszości seksualnych. Prezydent Vuczić w ramach działań zbliżających jego kraj do UE zapowiadał działania na rzecz praw tych środowisk.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje