tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

John McCain nie żyje

Senator McCain przechodzi kurację po chemoterapii

Senator McCain przechodzi kurację po chemoterapii
Foto: Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0 Senator McCain był w lutym w Monachium [Materiał archiwalny Reuters TV]

Republikański senator John McCain, u którego zdiagnozowano raka mózgu, przechodzi obecnie kurację po chemoterapii i naświetlaniu w szpitalu wojskowym Walter Reed Medical Center - napisano w oświadczeniu wydanym przez jego biuro w środę.

"Senator ma nadzieję wrócić do pracy tak szybko, jak to możliwe" - zaznaczono w komunikacie.

Agencja Reutera przypomina, że John McCain brał do niedawna udział w większości głosowań, mimo że w tym samym czasie przechodził chemoterapię i naświetlanie.

Przestał pojawiać się w Senacie dopiero w tym tygodniu, co zostało natychmiast zauważone, ponieważ w izbie wyższej decydują się losy ustawy reformującej amerykański system podatkowy, a republikanie popierający tę propozycję legislacyjną prezydenta Donalda Trumpa mają niewielką przewagę w Senacie.

"Kluczowe głosowanie za tydzień. Nieobecność McCaina skomplikuje sytuację, ale nie musi oznaczać, że przyjęcie ustawy stanie się niemożliwe" - pisze w komentarzu agencja Reutera.

Zdiagnozowany glejak

Chorobę zdiagnozowano w lipcu. 81-letni McCain przeszedł wówczas operację w związku z guzem mózgu, który okazał się złośliwym glejakiem wielopostaciowym.

Ten sam rodzaj nowotworu zabił w 2009 roku senatora Edwarda M. Kennedy'ego. W jednym z wywiadów McCain, senator ze stanu Arizona, wyznał, że wiele myśli o Kennedym, który kontynuował pracę mimo ciężkiej choroby "i nigdy się nie poddał".

Udział w wojnie w Wietnamie

McCain był pilotem w marynarce wojennej USA. W 1967 roku podczas wojny w Wietnamie został zestrzelony nad Hanoi i przez sześć lat (do 1973 roku) był przetrzymywany jako jeniec wojenny. Mimo ciężkich tortur nie ujawnił żadnej informacji poza swoimi danymi oraz stopniem wojskowym. Wielki szacunek zyskało mu to, że jako syn admirała marynarki wojennej USA, dowódcy operacji wojennych na Pacyfiku, mógł zostać zwolniony z wietnamskiej niewoli przed innymi jeńcami, ale odmówił preferencyjnego traktowania.

Dwukrotna walka o prezydenturę

McCain jest uważany za "jastrzębia" w odniesieniu do Rosji. Jest też zwolennikiem zaangażowania USA na świecie i w NATO oraz wywierania presji na Rosję w związku z jej agresywną polityką wobec Ukrainy. Zabiegał o zwiększenie wojskowej pomocy USA dla sił zbrojnych Polski, Estonii, Litwy i Łotwy oraz przyspieszenie prac nad tarczą antyrakietową w Europie.

McCain dwukrotnie ubiegał się o prezydenturę. W 2000 roku przegrał zaciętą walkę o nominację na kandydata na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej z George'em W. Bushem. W 2008 roku uzyskał tę nominację, ale przegrał ostateczną rozgrywkę z Demokratą Barackiem Obamą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

John McCain nie żyje

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje