Senator-legenda przegrał z populistą

 
Senator Lugar po kilku dekadach pożegna się z KongresemWikipedia

Republikańskie prawybory, które odbyły się w Indianie, Karolinie Północnej i Zachodniej Virginii, przebiegły głównie zgodnie z oczekiwaniami. Mitt Romney zdobył kolejnych delegatów, których potrzebuje do uzyskania oficjalnego poparcia swojej partii w wyborach prezydenckich. Zaskoczyła natomiast przegrana wieloletniego i zasłużonego senatora Richarda Lugara w prawyborach republikańskich do senatu. Przegrał on z politykiem popieranym przez populistyczną, skrajnie konserwatywną Tea Party.

Przed wtorkowymi prawyborami Romney miał 916 delegatów, a do zdobycia nominacji potrzeba ich minimum 1144. We wtorek zdobył co najmniej 60 kolejnych delegatów, ale skomplikowany system ich obliczania sprawia, że dokładna liczba będzie znana dopiero później.

Romney już praktycznie niezagrożony zmierza do mety wyścigu po nominację. Jego jedynym rywalem jest jeszcze kongresman z Teksasu Ron Paul, który jednak z 99 delegatami nie ma szans na dogonienie faworyta.

Nowe wypiera stare

Zaskoczeniem był wynik prawyborów republikańskich do senatu w Indianie, gdzie urzędujący senator z tego stanu Richard Lugar przegrał z innym politykiem ze swej partii. W nadchodzących wyborach o miejsce w senacie z demokratą będzie walczył dotychczasowy skarbnik stanowy Richard Murdock, popierany przez skrajny konserwatywną Tea Party.

80-letni Lugar zasiada w Senacie od 1977 r. i jest jednym z umiarkowanych Republikanów. W przeszłości był przewodniczącym senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i jako jeden z pierwszych senatorów w Kongresie USA opowiadał się za rozszerzeniem NATO na wschód po zakończeniu zimnej wojny.

Ruch na prawo

We wtorek we wspomnianych stanach odbyły się także plebiscyty i referenda powszechne. W Karolinie Północnej wyborcy zatwierdzili poprawkę do konstytucji stanowej, która określa małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety. Oznacza to w praktyce zakaz małżeństw homoseksualnych w tym stanie. Uchwalono go stosunkiem głosów 58 do 42 procent.

Podobne prawa obowiązują w 29 innych stanach USA, głównie na konserwatywnym południu i zachodzie. W sześciu stanach małżeństwa gejów i lesbijek są zalegalizowane.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia