Saudyjka prosi o azyl. MSW Australii: jest uchodźczynią, otrzymaliśmy jej akta


Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) uznało, że młoda Saudyjka, która uciekła przed rodziną ze swego kraju, jest uchodźczynią - oświadczyło w środę australijskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Jak dodano, zaapelowano do władz w Canberze o udzielenie kobiecie azylu.

UNHCR przekazało władzom australijskim akta dotyczące 18-letniej Rahaf Mohammed Alkunun, aby "mogły rozważyć możliwość przyznania jej azylu jako uchodźczyni".

Przebywająca w Bangkoku Saudyjka we wtorek napisała na Twitterze, że chce, by azylu udzieliła jej Kanada, bo podejrzewa, że jej wiza do Australii, dokąd planowała uciec, została anulowana.

Australijskie MSW oświadczyło we wtorek, że "z uwagą przeanalizuje" każdy wniosek o azyl złożony przez Alkunun, ale dopiero po dokonaniu oceny sytuacji kobiety przez UNHCR, która przetwarzała jej wniosek o status uchodźcy.

Zatrzymanie na lotnisku

18-letnia Rahaf Mohammed Alkunun została zatrzymana w sobotę na lotnisku w Bangkoku, skąd zamierzała polecieć do Australii, aby tam prosić o azyl. Młoda kobieta poinformowała, że zatrzymania dokonali funkcjonariusze służb - jak sądzi - kuwejckich i saudyjskich oraz że siłą zabrano jej paszport i dokumenty podróży.

Po zatrzymaniu poprosiła w mediach społecznościowych o pomoc. Przekonywała, że w razie powrotu do Arabii Saudyjskiej grozi jej śmierć ze strony jej własnej rodziny, ponieważ uciekła i przyznała się, że nie wierzy w Boga.

Po interwencji UNHCR władze Tajlandii udzieliły kobiecie zgody na tymczasowy wjazd na terytorium kraju pod opieką przedstawicieli tej agendy ONZ.

Konserwatywna monarchia

Arabia Saudyjska jest islamską monarchią absolutną, w której nie ma wolności religijnej, a prawa kobiet są silnie ograniczone.

Szczególne kontrowersje budzi fakt, że niezależnie od wieku pozostają one pod opieką mężczyzn, swoich mężów lub krewnych, którzy sprawują nad nimi władzę i podejmują ważne decyzje o ich losie. Saudyjki muszą mieć zgodę mężczyzn, jeśli chcą podjąć pracę, podróżować, wyjść za mąż, a nawet przyjmować leki czy przejść operację.

Autor: mm / Źródło: PAP