tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Tak mógłby wyglądać początek III wojny światowej. Salwa rakiet spod wody

zobacz więcej wideo »
Tak mógłby wyglądać początek 
III wojny światowej. Salwa rakiet spod wody
 • Salwa rosyjskich rakiet BuławaSalwa rosyjskich rakiet Buława
 • Odpalenie spod wody dwóch rakiet Trident IIOdpalenie spod wody dwóch rakiet Trident II
 • Aleksander Newski, rosyjski atomowy okręt podwodny typu BoreaszAleksander Newski, rosyjski atomowy okręt podwodny typu Boreasz
 • Próbne zanurzenie atomowego okrętu podwodnegoPróbne zanurzenie atomowego okrętu podwodnego
 • Przebicie się przez lód atomowego okrętu podwodnegoPrzebicie się przez lód atomowego okrętu podwodnego
 • Rosyjski atomowy okręt podwodny typu DelfinRosyjski atomowy okręt podwodny typu Delfin
Foto: MO Rosji/Youtube | Video: MO Rosji/Youtube Salwa rosyjskich pocisków Buława

Rosyjski atomowy okręt podwodny typu Borej po raz pierwszy w historii odpalił salwę czterech rakiet balistycznych typu Buława. Jednostka Jurij Dołgoruki wystrzeliła je po kolei w ciągu około 30 sekund. Tak mógłby wyglądać początek zmasowanego uderzenia jądrowego.

Cztery Buławy zostały odpalone we wtorek z okrętu zanurzonego w Morzu Białym i po przeleceniu około pięciu tysięcy kilometrów miały trafić w poligon Kura na Kamczatce. - Test potwierdził gotowość bojową okrętów projektu 955 Borej i systemu rakietowego Buława - stwierdziła w komunikacie rosyjska Flota Północna.

Duże wyzwanie

Tego rodzaju ćwiczenia są bardzo rzadkie. Jeśli chodzi o okręty Borej, to było pierwszy raz w historii, kiedy wystrzelono cztery rakiety naraz. Zazwyczaj podczas treningu i testów odpala się jedną, maksymalnie dwie. Wystrzelenie większej salwy jest kosztowne, ale zarazem stanowi źródło cennych doświadczeń.

W teorii atomowe okręty podwodne przenoszące rakiety balistyczne projektuje się z założeniem, że w ciągu kilku minut wystrzelą wszystkie swoje pociski (w przypadku borejów jest ich 16). Zrobienie tego w praktyce to jednak zupełnie co innego.

Odpalenie nawet czterech rakiet w odstępach 6-8 sekund to duże wyzwanie dla załogi i okrętu. Trzeba działać szybko i sprawnie. Dodatkowo wyzwaniem staje się opanowanie zanurzonego okrętu podwodnego, który gwałtownie pozbywa jedna po drugiej ważących 37 ton rakiet, wypychając je z głębokości kilkadziesiąt metrów przy pomocy sprężonych gazów.

Oznacza to duże zmiany w wyważeniu i wymaga szybkiego reagowania. Inaczej jednostka może skierować się ku powierzchni i wynurzyć, narażając na atak wroga i uniemożliwiając start kolejnych rakiet, albo zanurzyć głębiej, również uniemożliwiając odpalenie kolejnych pocisków.

Źródło: Google Earth Zdjęcie satelitarne okrętu Jurij Dołgoruki w bazie Zapadnaja Lica

Niszczycielska siła startująca w kilka minut

Rekord, jeśli chodzi o liczbę odpalonych na raz rakiet z atomowego okrętu podwodnego, dzierżą od lat Rosjanie. W 1991 roku przeprowadzili operację Behemot 2, w trakcie której okręt K-407 Nowomoskowsk wystrzelił 16 rakiet R-29. Zajęło to 224 sekundy.

Była to druga próba, ponieważ dwa lata wcześniej podczas operacji Behemot 1 doszło do usterki i jedna z odpalanych rakiet zapaliła się w silosie, uszkadzając okręt.

Behemot 2 - pokaz możliwości rosyjskiego arsenału jądrowego - zaowocował najwyższymi nagrodami dla załogi i był powodem do dumy dla Kremla, bo Amerykanie czegoś takiego nie zrobili.

W warunkach bojowych podwodna salwa kilkunastu pocisków jednoznacznie oznaczałby początek III wojny światowej. Atomowe okręty z rakietami balistycznymi są kluczowym elementem triady jądrowej (marynarka, lotnictwo, siły lądowe) większości mocarstw. Trudne do wykrycia, krążące miesiącami pod wodą, mogą w kilka minut odpalić kilkanaście rakiet przenoszących po kilka-kilkanaście głowic termojądrowych. Pojedynczy okręt może dysponować niszczycielską mocą przekraczającą ponad sto razy bombę atomową z Hiroszimy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje