tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Słowacki sąd oddalił pozew Babisza w sprawie oskarżeń o współpracę z bezpieką

Słowacki sąd oddalił pozew Babisza w sprawie oskarżeń o współpracę z bezpieką
Foto: David Sedlecký / Wikipedia ( CC BY-SA 3.0 ) | Video: TVN24 BiS Urodzony na Słowacji Babisz jest miliarderem (TVN24 BiS z 23.10.2017)

Słowacki sąd rejonowy w Bratysławie oddalił pozew kandydata na premiera Czech Andreja Babisza przeciw słowackiemu Instytutowi Pamięci Narodowej (UPN). Instytut ten twierdzi, że Babisz współpracował z czechosłowacką bezpieką StB.

UPN, w którego posiadaniu jest część akt Bezpieczeństwa Państwowego (StB) dotyczących Babisza, twierdzi, że dokumenty te zawierają dowody na to, że był on agentem.

Babisz zaprzecza

W ubiegłym roku słowacki Trybunał Konstytucyjny na wniosek UPN nakazał sądowi rejonowemu w Bratysławie ponowne rozpatrzenie sprawy.

Babisz odrzuca podobne oskarżenia. Słowackie sądy w przeszłości orzekały, że nie ma dowodów na jego współpracę z komunistyczną tajną policją. Z archiwów UPN wynika, że Babisz został informatorem StB w 1980 roku, a dwa lata później został przez tę służbę zwerbowany jako agent o pseudonimie Buresz. Zaprzeczył temu jednak były funkcjonariusz StB, który rzekomo miał go zwerbować.

Babisz od początku zdecydowanie zaprzeczał, jakoby współpracował z StB. Wielokrotnie mówił, że w czasach komunistycznych miał kontakt z funkcjonariuszami tej służby, kiedy pracował w czechosłowackim przedsiębiorstwie handlu zagranicznego Petrimex, ale że funkcjonariusze ci interesowali się tylko działalnością owego przedsiębiorstwa.

Urodzony na Słowacji Babisz jest miliarderem z majątkiem szacowanym na 14 mld złotych. Należy do niego ponad 250 firm. Do rządu Czech wszedł w 2013 roku ze swą partią ANO. ANO zdobyła najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych w październiku ubiegłego roku, ale utworzony przez niego rząd mniejszościowy podczas głosowania w styczniu nie zdobył wotum zaufania. Prezydent Milosz Zeman jednak po raz drugi powierzył Babiszowi misję sformowania rządu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje