tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wyjechał z Polski i pozywa Ukrainę. Saakaszwili nagrany w Amsterdamie

zobacz więcej wideo »
Wyjechał z Polski i pozywa Ukrainę. Saakaszwili nagrany w Amsterdamie
  • Saakaszwili na lotnisku w AmsterdamieSaakaszwili na lotnisku w Amsterdamie
  • Saakaszwili wylądował na lotnisku ChopinaSaakaszwili wylądował na lotnisku Chopina
  • Saakaszwili uwolniony z radiowozuSaakaszwili uwolniony z radiowozu
  • Michaił Saakaszwili został zatrzymany przez SBUMichaił Saakaszwili został zatrzymany przez SBU
Foto: tvn24.pl | Video: tvn24.pl Saakaszwili na lotnisku w Amsterdamie

Wydalony z Ukrainy do Polski były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili skierował pozwy sądowe przeciwko ukraińskiej Służbie Migracyjnej, Straży Granicznej i resortowi spraw wewnętrznych za nielegalne - jego zdaniem - odesłanie go za granicę. Jednocześnie najwyraźniej opuścił Warszawę i poleciał do Amsterdamu. Na tamtejszym lotnisku nagrał go internauta. Jego obecność w Holandii potwierdzają też lokalne media.

Film z amsterdamskiego portu lotniczego Schiphol otrzymaliśmy na Kontakt 24. Widać na nim wyraźnie mężczyznę w czarnym płaszczu, który bardzo przypomina Saakaszwiliego.

"Gdyby ktoś szukał Miszy, to jest w Amsterdamie. Wysiadł jako ostatni z samolotu. Na pewno nie poszedł na transfery" [czyli bramki transferowe dla pasażerów przesiadających się do innego samolotu - przyp. red.] - napisał internauta.

Informację, że Saakaszwili przebywa w Holandii, przekazała również holenderska agencja prasowa ANP. Agencji Reutera nie udało się skontaktować z MSZ Holandii, by potwierdzić te doniesienia.

Żoną byłego gruzińskiego polityka jest Holenderka, Sandra Roelofs, filolog i działaczka społeczna.

Działanie w Unii i pozew w Kijowie

Saakaszwili występując we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie, nie precyzował, co ma zamiar robić po wydaleniu z Ukrainy. Mówił jedynie ogólnie, że będzie jeździł po Europie i "aktywnie pracował z Parlamentem Europejskim, z politykami europejskimi i amerykańskimi".

W środę okazało się, że wniósł również pozew do sądu w Kijowie. "Pozywający prosi o uznanie za nielegalne działania służb (...) z 12 lutego 2018 roku w sprawie realizacji decyzji o odesłaniu Saakaszwilego do państwa poprzedniego pobytu" - poinformowała w środę służba prasowa sądu okręgowego w Kijowie.

Krótka i gwałtowna kariera na Ukrainie

Saakaszwili został wydalony z Ukrainy w poniedziałek po wcześniejszej decyzji sądu apelacyjnego w Kijowie, który odrzucił wniosek o jego ochronę przed możliwą ekstradycją do Gruzji.

W 2017 roku Saakaszwili został pozbawiony nadanego mu przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę obywatelstwa tego państwa. W tym czasie były prezydent Gruzji znajdował się za granicą. We wrześniu ubiegłego roku Saakaszwili przedostał się na Ukrainę z terytorium Polski, nielegalnie przekraczając ukraińską granicę.

Saakaszwili otrzymał obywatelstwo Ukrainy w 2015 roku, by objąć stanowisko szefa administracji obwodowej w Odessie na południu kraju. Odszedł z tej posady w listopadzie 2016 roku, oskarżając Poroszenkę o wspieranie klanów korupcyjnych. Następnie założył na Ukrainie partię Ruch Nowych Sił, która domaga się wcześniejszych wyborów parlamentarnych i nawołuje do impeachmentu Poroszenki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje