tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Saakaszwili: Lech Kaczyński, bohater Gruzji

Saakaszwili: Lech Kaczyński, bohater Gruzji
Foto: PAP/EPA Prezydenci Polski i Gruzji

- Jeżeli znajdzie się jakiś bohater dla Gruzji w przyszłości, będzie to na pewno Lech Kaczyński. To wielki, wspaniały przyjaciel naszego kraju - powiedział prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili po spotkaniu w Lechem Kaczyńskim w dniu Święta Niepodległości.

Po raz kolejny podziękował za zaangażowanie w sprawę Gruzji prezydentów USA George'a W. Busha i Polski - Lecha Kaczyńskiego, okazane podczas ostatniego szczytu NATO w Bukareszcie. -Nigdy nie zapomnę jego (prezydenta Kaczyńskiego) zmęczonej twarzy, nigdy nie zapomnę tego, co uczyniła Polska - podkreślił.

Nigdy nie zapomnę jego (prezydenta Kaczyńskiego) zmęczonej twarzy, nigdy nie zapomnę tego, co uczyniła Polska.

prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili

Po szczycie w Bukareszcie, głównie dzięki staraniom USA i Polski rzecznik NATO James Apathuray mógł powiedzieć: -Plan działań na rzecz członkostwa dla Gruzji i Ukrainy to pytanie nie o to "czy", ale "kiedy" to się stanie.

Polski prezydent podkreślił zaś, że dzisiaj w Gruzji rozgrywa się walka o to, "w którym miejscu kończyć się będzie wolny świat", a jego obecność na obchodach święta w Tibilisi jest dowodem "naszej przyjaźni, solidarności i gotowości do działań".

Kaczyński: nie podnosić ręki na Gruzję

Wcześniej, podczas obchodów święta niepodległości Lech Kaczyński bronił m.in. integralności terytorialnej Gruzji i poparł starania Tibilisi o wejście do NATO i UE.

Gruzja ma swoje historyczne terytorium, które jest niepodzielne i nikt pod żadnym pozorem nie może na nie podnosić ręki.

prezydent Lech Kaczyński

Gruzja musi być w NATO. W tej sprawie Gruzini mogą liczyć na poparcie Polski.

prezydent Lech Kaczyński

- Gruzja ma swoje historyczne terytorium, które jest niepodzielne i nikt pod żadnym pozorem nie może na nie podnosić ręki - zadeklarował prezydent Lech Kaczyński podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości Gruzji.

Prezydent RP pogratulował też Gruzinom ostatnich wyborów parlamentarnych. Jak mówił, Gruzja jest od wielu lat wolna i jest już także demokratyczna. W ocenie Lecha Kaczyńskiego ostatnie wybory w Gruzji to krok w bardzo dobrym kierunku dla euroatlantyckiej perspektywy tego kraju.

- Gruzja musi być w NATO. W tej sprawie Gruzini mogą liczyć na poparcie Polski - podkreślił prezydent RP. Dodał, że Gruzja może także liczyć na solidarność ze strony Polski w sprawie integralności terytorialnej swojego kraju. Lech Kaczyński powiedział też, że Polska popiera aspiracje Gruzji do Unii Europejskiej. - To jest droga do naszego wspólnego lepszego losu - oświadczył prezydent RP.

Gruzińska opozycja krytykuje Kaczyńskiego

Polskiego prezydenta skrytowała gruzińska opozycja. Zarzuciła mu wspieranie "reżimu Saakaszwiliego". Opozycja po zwycięskich dla proprezydenckiej partii wyborach parlamentarnych w zeszłym tygodniu zarzuciła władzom fałszowanie wyników i zastraszanie wyborców. Jednak OBWE, choć z zastrzeżeniami, uznała wybory.

Dlatego dziś przeciwnicy Miecheila Saakaszwilego wyszli na ulice. W Tibilisi zebrało się ponad 40 tys. opozycjonistów, trzymając m.in. kukłę prezydenta z napisem: "Złodziej głosów".

(CZYTAJ WIĘCEJ O PROTESTACH W GRUZJI)

jak/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje