"Rząd Republiki Czeskiej nie będzie wyrażać zgody na nielegalną migrację"


Czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło w sobotę, że rząd w Pradze nie zgodzi się na nielegalną migrację. To odpowiedź na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji.

"Republika Czeska wielokrotnie podkreślała, że tekst (Paktu) musi w sposób wystarczający rozwiązywać problemy nielegalnej migracji, szczególnie kwestie powrotu uchodźców do ich krajów pochodzenia, walki z przemytnikami (ludzi) i problemy, które do nielegalnej migracji prowadzą. Rząd Republiki Czeskiej nie może i nie będzie wyrażać zgody na nielegalną migrację" – oświadczył resort dyplomacji. MSZ zaznaczyło, że poszczególne kraje przedstawią swoje stanowisko w sprawie treści Paktu na konferencji, która odbędzie się w grudniu. O tym, czy Republika Czeska przyłączy się do tego projektu, zdecydują rokowania – dodał resort.

Węgry się wahają

Zastrzeżenia do projektu mają też Węgry. Szef dyplomacji tego kraju Peter Szijjarto w rozmowie z agencją MTI powiedział w piątek, że Węgry rozważą wycofanie się z porozumienia uzgodnionego przez kraje ONZ. Według ministra plan Paktu jest "kompletnie sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem, interesami Węgier oraz intencją przywrócenia europejskiego bezpieczeństwa" i "w absurdalny sposób chce stymulować procesy migracyjne". Państwa członkowskie ONZ, poza USA, zaakceptowały w piątek plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji. Negocjacje w sprawie tej umowy trwały 18 miesięcy. Pakt zostanie formalnie zatwierdzony podczas międzynarodowej konferencji, która ma się odbyć w Maroku w połowie grudnia. Dokument stanowi katalog środków, które mają pomóc krajom członkowskim ONZ w poradzeniu sobie z napływem imigrantów. Są to m.in. międzynarodowa koordynacja przepływu informacji, pomoc w integrowaniu społecznym przybyszów i wymiana doświadczeń.

Deklaracja Nowojorska

Punktem wyjścia do podjęcia międzynarodowych rozmów na temat umowy, zwanej początkowo Paktem na rzecz Migracji Bezpiecznej i Uporządkowanej, była tzw. Deklaracja Nowojorska z września 2016 roku, przyjęta jednogłośnie przez 193 państwa należące do Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców został uprawniony na podstawie Deklaracji Nowojorskiej do zaproponowania w tym roku światowego paktu na rzecz migrantów, mającego na celu wzmocnienie i koordynację międzynarodowych starań o poprawę losu uchodźców i migrantów.

Autor: aw/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: